Dawid Czycz
Nota biograficzna
Dawid Czycz, urodzony w 1986 roku w Krakowie. Absolwent Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Leszka Misiaka. Jego debiutem była wystawa „Science &Fiction” w Galerii Zderzak w Krakowie w 2009 roku.
Wystawy
Dawid Czycz jest finalistą 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Swoją twórczość prezentował na wystawach indywidualnych m.in. „O wadach”, „Ciała stałe” i „Woodland” w Galerii Zderzak w Krakowie. Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych: „The Day When the Circus Arrives” w Yuki-Sis Gallery w Tokio, „Somnambulant Eve” w Wrong Door Gallery w Londynie, „Artyści z Krakowa. Generacja 1980-1990” w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, „(Nie) dotykaj! Haptyczne aspekty sztuki polskiej po 1945 roku” w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu czy „Takt” w Starak Family Foundation w Warszawie. W latach 2020, 2021 zajmował czołowe pozycje w rankingu Kompas Młodej Sztuki.
Cykle malarskie Dawida Czycza
Artysta jest jednym z reprezentantów tzw. nurtu nowych surrealistów. Odbiorcę swoich prac wprowadza nas w świat nie do końca realny, czasem straszny, często groteskowy. W początkowym okresie twórczości głównym motywem jego obrazów były zwierzęta. Artysta malował je w surrealistycznych przestrzeniach, często nadając im cechy ludzkie.
Kolejnym cyklem był Black Noise – seria czarnych martwych natur inspirowanych malarstwem barokowym ponieważ „Black Noise” silnie nawiązuje do popularnego w sztuce dawnej nurtu malarstwa wanitatywnego, operującego motywami, które w metaforyczny sposób odnoszą się do upływu czasu, nietrwałości i przemijalności życia. Przypominają człowiekowi o jego śmiertelności.
Golden Years to cykl najnowszych obrazów Dawida Czycza, które są malarską opowieścią o naszej współczesności. Epoce nadmiaru wirtualnych bodźców i realnych zagrożeń. Świecie zalanym kolorowym światłem z ledowych ekranów, w którym umiejętność symultanicznego reagowania na szybkie komunikaty stała się kluczową kompetencją umożliwiającą przetrwanie. I są fantazją naszej zglobalizowanej popkultury. To artystyczne spojrzenie na Zeitgeist i life style dnia dzisiejszego. I zapewne na nasze przyszłe Lata Dwudzieste.
Wystawa Dawida Czycza w galerii Arttrakt: Dawid Czycz „Nie-do-patrzenia”
Wyświetlanie wszystkich wyników: 8