Zdzisław Nitka

Ur. Oborniki Śląskie 1962, mieszka na Śląsku – artysta malarz. W 1982 roku rozpoczyna studia na PWSSP we Wrocławiu, w pracowni prof. Jerzego Zyndwalewicza. Dyplom z malarstwa uzyskuje w 1987 roku pod kierunkiem prof. Józefa Hałasa. Pracę na macierzystej uczelni rozpoczyna w 1988 roku jako asystent swojego promotora, a następnie kontynuuje karierę dydaktyczną, od 2001 roku w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza. W 1997 roku zakłada wraz z żoną, Jolantą Nikt, prywatne Muzeum Ekspresjonistów w Obornikach Śląskich.

W pracach Zdzisława Nitki, oprócz ludzi, zazwyczaj pojawiają się zwierzęta, najczęściej psy. Jego twórczość jest surowa, budząca skojarzenia z tzw. sztuką prymitywną; najistotniejszym jej elementem staje się czysty, żywy kolor, a także wyraźnie zarysowany, zdecydowany kontur.

Nitka sam o sobie mówi: „”Kręcą” mnie czarne historie ekspresjonistów: Kirchnera, Muncha czy Noldego. Jest to dla mnie źródło inspiracji oraz energia, która sprawia, że ciągle chcę być malarzem. Maluję słuchając „The Rolling Stones”, ponieważ podobnie jak oni odpowiada mi rola outsidera i rebelianta. Nie chcę być modnym i nie mam ochoty identyfikować się ze współczesnością — tzn.: polityką, zdobyczami techniki i wątpliwymi obyczajami.”

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6