Dawid Czycz, Małpka

olej na płótnie, 13 x 10 cm, 2015

Kategoria:

Opis

Dawid Czycz, Małpka, olej na płótnie, 13 x 10 cm, 2015.

Obraz prezentowany był w Galerii Arttrakt  na wystawie indywidualnej Dawida Czycza „Nie-do-patrzenia”

Obraz Dawid Czycz Małpka pochodzi z cyklu Woodland – dominowały w nim przedstawienia zwierząt. Artysta  przedstawiał je w nietypowych przestrzeniach. Nadawał im cechy ludzkie lub prezentował jako nieruchome przedmioty, rzeczy, obiekty.

Dawid Czycz w cyklu Woodland maluje zwierzęta, nierzadko o cechach ludzkich, ukazuje je w nowych kontekstach, budując surrealistyczne światy. Wizje artysty mogą niepokoić gdyż są w nich pewne celowe niedopowiedzenia i baśniowa nierealność. Dawid Czycz mówi o sprawach nie zawsze przyjemnych pięknym językiem malarstwa. Warto zwrócić uwagę na dopracowany i doskonały warsztat artysty.

Dawid Czycz tak opowiadał o pracach z cyklu Woodland:

Woodland jest jak ZOO, w którym zwierzęta osadzone są w nienaturalnej przestrzeni, nowej rzeczywistości. Wykorzystując wiedzę, skojarzenia związane ze zwierzętami, staram się budować nowe znaczenia. Temat zwierząt jest dla mnie bardzo wdzięcznym materiałem do pracy. Do tego cyklu zainspirowały mnie litografie przedstawiające faunę i florę pochodzące z XVIII/XIX w. Zainteresował mnie również wczesnorenesansowy styl przedstawiania draperii oraz wiktoriański sposób tworzenia kompozycji z wypchanych ptaków oraz fragmentów natury, zamkniętych pod szklaną kopułą. To wszystko złożyło się w spójną wizję Woodlandu.

ŻRÓDŁO: „Woodland jest jak ZOO, w którym zwierzęta osadzone są w nowej rzeczywistości” – rozmowa z Dawidem Czyczem | Portal Rynek i Sztuka