Dawid Czycz – Miało być inaczej

120 x 90 cm, olej płótno, 2014

Kategoria:

Opis

Obraz  pochodzi z cyklu Woodland. Dominowały w nim przedstawienia zwierząt. Artysta nadawał im cechy ludzkie lub prezentował jako przedmioty, rzeczy, obiekty. Zwierzęta z obrazów Czycza są  ukazane w  nienaturalnym dla siebie środowisku. Woodland to surrealistyczne wizje artysty. Wizje, które mogą niepokoić, są w nich bowiem pewne niedopowiedzenia i nierealność. Dawid Czycz mówi o sprawach nie zawsze przyjemnych pięknym językiem malarstwa. Uwagę z pewnością zwraca doskonały warsztat artysty.

Dawid Czycz tak opowiadał o pracach z cyklu Woodland:

Woodland jest jak ZOO, w którym zwierzęta osadzone są w nienaturalnej przestrzeni, nowej rzeczywistości. Wykorzystując wiedzę, skojarzenia związane ze zwierzętami, staram się budować nowe znaczenia. Temat zwierząt jest dla mnie bardzo wdzięcznym materiałem do pracy. Do tego cyklu zainspirowały mnie litografie przedstawiające faunę i florę pochodzące z XVIII/XIX w. Zainteresował mnie również wczesnorenesansowy styl przedstawiania draperii oraz wiktoriański sposób tworzenia kompozycji z wypchanych ptaków oraz fragmentów natury, zamkniętych pod szklaną kopułą. To wszystko złożyło się w spójną wizję Woodlandu.

ŻRÓDŁO: „Woodland jest jak ZOO, w którym zwierzęta osadzone są w nowej rzeczywistości” – rozmowa z Dawidem Czyczem | Portal Rynek i Sztuka

Obraz prezentowany był w Galerii Arttrakt  na wystawie indywidualnej Dawida Czycza „Nie-do-patrzenia”

Obraz „Miało być inaczej” nawiązuje do znanej pracy Katarzyny Kozyry „Piramida zwierząt”