Tomasz Koclęga

TOMASZ KOCLĘGA

 Nota biograficzna

Tomasz Koclęga urodził się w 1968 roku. W 1993 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykładał także na zagranicznych uczelniach w Finlandii, USA i Czechach.
Uprawia rzeźbę figuratywną.
Artysta posiada w swym dorobku monumentalne rzeźby w przestrzeniach publicznych,  zainstalowane na stałe, na trzech kontynentach: Saint Louise (USA), New Delhi, Czandigharze (Indie), Wilnie (Litwa), Zlinie (Rep. Czeska) oraz Bytomiu, Rybniku, Katowicach.
W grudniu 2020 roku, w New Delhi udało się zainstalować monumentalną pracę artysty pt. “Inner Balance”. Rzeźba z brązu ma  wymiary 7 x 10 x 8 m i waży 6,5 t jest więc w chwili obecnej jego największym dziełem.

TOMASZ KOCLEGA – MAŁE HISTORIE, CZYLI KILKA SŁÓW O TEMATYCE

Od kilku lat artysta tworzy również małe i średniej wielkości rzeźby z brązu. Charakteryzują się  przede wszystkim dynamiczną kompozycją, ekspresją wyrazu, deformacją. Wszystko to składa się na charakterystyczną, rozpoznawalne formę, operująca bogatym językiem gestów.  Tomasz Koclęga skupia się na naturze człowieka z jej pragnieniami, emocjami, możliwościami i marzeniami. Ta fascynacja wyznacza obszar jego twórczości, a wyraża się
przede wszystkim rzeźbą figuratywną. Artysta ma  doskonałe wyczucie formy, co  umożliwia widzom zgłębianie i odkrywanie prawdy o człowieku. Treść emocjonalna i intelektualna jest skondensowana w zdeformowanych ciałach ludzkich, których ciche gesty stają się alfabetem wyrażania uniwersalnych wartości.

 

TOMASZ KOCLĘGA, RÓŻNE OBLICZA BRĄZU – O TECHNICE

Bardzo ciekawa w brązach Koclęgi wydaje się otwartość autora na poszukiwanie nowych kontekstów – poprzez łączenie materiałów. Rozpoznawalne i cenione są prace, w których autor łączy brąz z elementami szklanymi, kamieniami, drewnem, złotem. Najnowszymi, kolorowymi pracami, Koclęga wkracza w nowe obszary artystycznych poszukiwań. Rzeźby z brązu są lakierowane. Już nie tylko forma, gest i różnorodność użytych materiałów, ale również kolor buduje przekaz. W tych rzeźbach artysta również łączy ze sobą różne materiały, co jest swoistą kontynuacją drogi twórczej.

WYSTAWY

Tomasz Koclęga prezentował swoje prace na ponad 50 wystawach indywidualnych oraz ponad 100 zbiorowych wielu krajach, np. w USA, Japonii, Indiach, Chinach, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Belgii, Niemczech, Indonezji, Hong Kongu, Tajwanie, Austrii, Finlandii, Włoszech, Słowacji, Czechach i w wielu polskich miastach.

Jest liderem i twórcą grupy artystycznej Snow Art Poland, rzeźbiącej w śniegu. Wraz z grupą otrzymał liczne nagrody na największych i najważniejszych międzynarodowych konkursach rzeźby w śniegu na przykład: The Bronze Award w Harbinie, Chiny (2015); The Best Craetivity Award w Harbinie, Chiny (dwukrotnie: 2014 i 2016); The Fourth Prize w Sapporo, Japonia (dwukrotnie: 2015, 2017); Award of Nayoro City w Nayoro, Japonia (2016) oraz The Audience Award w Krasnojarsku, Rosja (2017).

Tomasz Koclęga regularnie bierze udział w międzynarodowych targach sztuki. Prezentuje swe rzeźby głównie na rynkach azjatyckich, w Korei Połud. Taiwanie, Hong Kongu, Indonezji i Indiach.

Tomasz Koclęga współpracuje z biurami projektowymi w Indiach oraz licznymi galeriami sztuki, między innymi z Seulu, New Delhi, Hong Kongu, Warszawy, Wrocławia, Krakowa. Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach sztuki na całym świecie.

Galeria Arttrakt prezentowała rzeźby Tomasza Koclęgi:
  • na wystawie Układy binarne w 2022 roku.
  • Na Warszawskich Targach sztuki w 2021 i 2022 roku

Zobacz portfolio rzeźb plenerowych : Tomasz Koclęga Outdoor Sculptures

Wyświetlanie wszystkich wyników: 12