Wystawa

10.10.2022-12.12.2022

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

Wernisaż wystawy : 10.11.2022, g. 19:00

Tomasz Koclęga, Małgorzata Kosiec

Układy binarne

„Układy binarne” to wystawa która w centrum stawia figurę człowieka. Człowieka widzianego z rożnych, wydawałoby się przeciwstawnych perspektyw : malarskiej i rzeźbiarskiej, kobiecej i męskiej. Celowo odwołuje się do pojęcia binarności które określa kontrast między dwoma przeciwieństwami.
Mimo że Tomaszowi Koclędze i Małgorzacie Kosiec bliska jest idea uniwersalizacji wizerunku człowieka to jest ona w pewnym sensie przedstawiona również przez pryzmat tożsamości płciowej. Przestrzenne i trójwymiarowe rzeźby postaci męskich zestawione zostały z malarskimi portretami kobiet, których głębia uchwycona została na dwuwymiarowej płaszczyźnie płótna.
Człowiek Tomasza Koclęgi to everyman pozbawiony twarzy, zmagający się z przeciwnościami losu i z bolesnością ciężaru cielesności. W obrazach Małgorzaty Kosiec jednostka zdaje się być przeciwstawiona wielości informacji czy wizualnych komunikatów, którymi przepełniona jest współczesna rzeczywistość.
Wizerunek człowieka w prezentowanych na wystawie pracach jest celowo zdeformowany (Koclęga) lub zamazany (Kosiec). Ciało w rzeźbach jest nienaturalnie powykręcane, jakby próbujące uwolnić się z ograniczeń formalnych.
Portrety są zaś ukryte za abstrakcyjną typograficzną warstwą. Zdają się być zakłócone przez szum informacyjny, zniekształcone przez medialną rzeczywistość w której przyszło nam egzystować. Koclęga i Kosiec eksperymentują. Kolorowe rzeźby malowane na jaskrawe kolory jakby na przekór obalają ciężar gatunkowy brązu. Portrety Małgorzaty Kosiec tworzone autorską techniką wylepiania i zamalowywania kolejnych warstw tworzą wielowymiarowe przestrzenie, wizualne triki, które mylą oko odbiorcy. Zarówno Małgorzata Kosiec jak i Tomasz Koclęga sięgają w swojej twórczości do tradycji starych mistrzów, jednak dzięki wypracowanym przez siebie zabiegom technologicznym, zyskują aktualny, wydźwięk, który mimo uniwersalizacji przekazu pozwala im mówić językiem swoich czasów.

Artysta

Tomasz Koclęga

Urodzony w 1968 r. W 1993 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykładał także na zagranicznych uczelniach w Finlandii, USA i Czechach. Uprawia rzeźbę figuratywną. Posiada w swym dorobku monumentalne rzeźby w przestrzeniach publicznych, zainstalowane na stałe, na trzech kontynentach. Eksponowane one są między innymi w Saint Louise (USA), New Delhi, Czandigharze (Indie), Wilnie (Litwa), Zlinie (Rep. Czeska) oraz Bytomiu, Rybniku, Katowicach.W grudniu 2020 roku, w New Delhi, została zainstalowana najnowsza, monumentalna praca artysty pt. “Inner Balance”. Rzeźba o wymiarach 7 x 10 x 8 m, odlana z 6,5 t brązu, jest w chwili obecnej jego największym dziełem. Od kilku lat artysta tworzy również małe i śedniej wielkości rzeźby z brązu. Charakteryzuje je dynamika kompozycji, ekspresja wyrazu, deformacja. Wszystko to składa się na charakterystyczną, rozpoznawalnę formę, operująca bogatym jezykiem gestow. Twórczość Tomasza Koclęgi skupiona jest na naturze człowieka z jej pragnieniami, emocjami, możliwościami i marzeniami. Ta fascynacja wyznacza obszar jego twórczości, wyrażającej się przede wszystkim rzeźbą figuratywną. Doskonałe wyczucie formy umożliwia widzom zgłębianie I odkrywanie prawdy o człowieku. Treść emocjonalna i intelektualna jest skondensowana w zdeformowanych ciałach ludzkich, których ciche gesty stają się alfabetem wyrażania uniwersalnych wartości.

Artystka

Małgorzata Kosiec

ur.1975 r. w Łodzi. 1990-1995 – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. 1995-2000 – studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w 2000 roku. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Finalistka programu International Young Art 2002 domu aukcyjnego Sotheby’s. Wystawiała w Nowym Jorku, Tel-Avivie, Amsterdamie, Denver, Gotheborgu, Malmo, Londynie oraz w Polsce. Reprezentowana jest przez wiodące szwedzkie galerie w Gotheborgu, Malmo i Sztokholmie. Ostatnie najważniejsze wystawy indywidualne: 2022 – TEN YEARS AFTER, Miva Gallery, Malmo, Goteborg, Szwecja, 2022 – FACETIME, Monopolis, Łódź, 2022 – EX MEMORIA, Galeria Patio II, AHE, Łódź, 2020 – BOUNDLESS, Gallery Miva, Malmo, Szwecja, 2019 – DUALITY, Galeria (-1), Centrum Olimijskie, Warszawa, 2019 – OBSESJA GŁĘBI, Galeria MM, Chorzowskie Centrum Kultury, Chorzów, 2018 – PERSPECTIVES, Miva Gallery, Malmo, Szwecja, 2018 – ALCHEMIA, Galeria Płocka BWA, Płock, 2018 – PHANTOMS, Konduktorownia, Częstochowa, PL, 2017 – FRACTURES, Centrum Kultury Zamek w Leśnicy, Wrocław, 2017 – ETHERNAL, Miva Gallery, Malmo, Szwecja, 2017 – OBRAZ KONTROLNY, Galeria Arttrakt, Wrocław, 2016 – BURST, Miva Gallery, Sztokholm, Szwecja, 2015 – IN YOUR MIND, Miva Gallery, Goteborg, Szwecja. Brała również udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju I za granicą. Doceniana za unikatową technikę portretową oraz połączenie nowoczesnych środków wizualnych z dziedzictwem wielkich mistrzów malarstwa. Jej obrazy trafiły do prestiżowych kolekcji w Polsce i zagranicą. Twórczość artystki przebiega równocześnie w dwóch nurtach: tzw. portretach typograficznych, gdzie wizerunek budowany jest z warstw liter, słów i symboli oraz w abstrakcjach wielkoformatowych. Oba te nurty łączy wielowarstwowość, poszukiwanie głębi oraz tajemniczość.

PREZENTOWANE NA WYSTAWIE

PRACE

WIDOK EKSPOZYCJI

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na