Sztuka do wnętrz – temat najczęściej podejmowany przez projektantów wnętrz. Nic, tak jak oryginalny obraz nie nada naszej przestrzeni indywidualnego charakteru.
Może nam się wydawać, że sztuka współczesna, najlepiej prezentuje się w sterylnej, neutralnej przestrzeni jaką jest np. galeria. Niemalże każda przestrzeń mieszkalna ma potencjał do wyeksponowania oryginalnego obrazu lub rzeźby. Wybór dzieł jest wielce szeroki, dlatego łatwo jest znaleźć coś, co z pewnością zaspokoi nasze gusta estetyczne.
Wszystkim naszym klientom oferujemy pomoc w doborze opraw. Dzięki współpracy z firmą ramiarską, mamy możliwość zaoferowania oprawy, która w pełni odpowiadać będzie oczekiwaniom klienta.
 
 
Beata Ewa Białecka Pokój dla kobiet zmęczonych 2021 inkografia na papierze 80x80

Dlaczego warto posiadać sztukę w swoim domu?

Często spoglądając na nasze mieszkanie, mamy wrażenie, że brakuje czegoś, co mogłoby je znacznie ożywić. Niekoniecznie powodem tego jest monotonna kolorystyka ścian lub mebli. Wystarczy dosłownie jeden element aby znacząco odmienić wnętrze. Obrazy oraz rzeźby są bardzo istotnym ogniwem w kwestii urządzania wnętrz, zwłaszcza kiedy cechują się one oryginalnością i są spod ręki prawdziwego artysty. Sztuka nadaje indywidualnego charakteru wnętrzu oraz podkreśla osobowość jego właściciela, wprowadzając przy tym do domu czy mieszkania wartość estetyczną ale również intelektualną i emocjonalną.

Beata Ewa Białecka Porwanie Europy 2021 inkografia na papierze 80x80
Artur Przebindowski obraz

Jak odpowiednio dobrać dzieło do wnętrza?

Poszukując dzieła do swojego wnętrza musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy wolimy obcować z abstrakcją czy obrazem figuratywnym. Jeżeli skłonimy się ku abstrakcji, to warto się zastanowić, czy interesują nas formy geometryczne i minimalistyczne, czy wolimy postawić na ekspresję. Opłaca się również rozważyć, czy chcemy posiadać obraz młodego artysty, czy zależy nam na rozpoznawalnym, konkretnym nazwisku (młoda sztuka najczęściej jest przystępna cenowo). Posiadanie dzieła znanego artysty, to z kolei dodatkowy bonus w postaci możliwości lokaty kapitału.
Na początek warto również przyjrzeć się kolorystyce swojego wnętrza. Liczy się nie tylko kolor dominujący ale także taki, który powtarza się w mniejszym stopniu. Jeżeli nasze wnętrze charakteryzuje się kolorami dość jednolitymi, można pozwolić sobie na znacznie bogatsze kolorystycznie dzieło, natomiast jeśli kolorów jest więcej, zaleca się kompozycję o mniej złożonej kolorystyce. Bardzo pomocne może być także wykonanie fotografii miejsca w którym chcemy umieścić nasze dzieło oraz utworzenie komputerowej wizualizacji tego, jak prezentowałoby się w naszym wnętrzu. Takie rozwiązanie, na pewno ułatwi decyzję odnośnie zakupu.
Sztuka we wnętrzu nobilituje i nadaje prestiżu, zwłaszcza jeżeli sięgniemy po prace znanych artystów, klasyków. Nie zawsze musi być to droga praca na płótnie, często alternatywą może być praca na papierze znanego artysty, która oprócz funkcji dekoracyjnej również będzie posiadała charakter inwestycyjny. Artyści często tworzą serie, w których skład wchodzi kilka dzieł o podobnej tematyce, które świetnie prezentują się zarówno razem jak i pojedynczo. Galeria Arttrakt oferuje zarówno dzieła abstrakcyjne artystów tj. Urszula Wilk, Eugeniusz Minciel, Lech Twardowski oraz Ivo Nikić,jak i dzieła figuratywne artystów tj. Beata Ewa Białecka, Jacek Sroka, Ryszard Grzyb oraz Zdzisław Nitka.

 

 

Jak dbać o dzieła sztuki?

Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym dzieła. Ważne jest, aby było to miejsce z dala od wszystkiego, co generuje wysokie temperatury, wilgoć itp. , co tak samo dotyczy zbyt niskich temperatur. Nie należy także umieszczać dzieła w miejscu narażonym na zbyt intensywne promienie słoneczne, ponieważ spowoduje to blednięcie farb. Kilka razy w roku, warto wykonać dokładniejszy przegląd dzieła, aby upewnić się, czy na pewno przechowujemy je w odpowiedni sposób.

 

Artur Przebindowski Obiekt 3 inkografia na papierze 30x92,5

Porady dotyczące ekspozycji dzieła

Aby dzieło prezentowało się w atrakcyjny sposób, należy przede wszystkim zagospodarować dla niego odpowiednie usytuowanie. Jeżeli chcemy aby dzieło przykuwało swoją uwagę, przede wszystkim nie należy umieszczać go w towarzystwie przedmiotów, które mogłyby rozpraszać. W przypadku obrazu, warto zadbać o to, aby inne elementy na ścianie nie kolidowały z nim wizualnie, ani też nie były umieszczone zbyt blisko. Dużym plusem jest umieszczenie go na ścianie pozbawionej wzorzystych, kolorowych wzorów.

Wreszcie, gdy już uda się dobrać odpowiednie dzieło do naszego mieszkania, z pewnością prędzej czy później najdzie nas chęć na kolejne. Być może wzbudzi to w nas wyjątkowy zapał, który przerodzi się w tworzenie prywatnych kolekcji.

 

Natalia Solecka