Basia Bańda

Nota biograficzna

Basia Bańda (ur. 1980 w Zielonej Górze). W latach 2001–2006 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2018 r. otrzymała tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2008 r. pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Współpracuje również z Fundacją Salony w Zielonej Górze. Mieszka w Zielonej Górze.  Znalazła się w grupie 60 polskich malarzy uczestniczących w wystawie „Malarstwo polskie XXI wieku” w warszawskiej Zachęcie w 2007. W rankingu Kompas Młodej Sztuki 2008 przygotowanym przez „Rzeczpospolitą” została wymieniona na drugim miejscu (w rankingu w 2010 – na czwartym). Była także stypendystką MKiDN Młoda Polska w 2009 roku. Miała ponad 40 wystaw indywidualnych i brała udział w 120 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych.

Technika – akwarela i nie tylko.

Basia Bańda posługuje się głównie technikami malarskimi (m.in. ekoliną, akrylem, akwarelą na papierze i płótnie). W początkowym okresie twórczości łączyła je z rozpoznawalnymi dla siebie elementami kolażowymi – haftem, koralikami, robótkami ręcznymi, włosami.  Jednak techniki, którymi posługuje się najczęściej w swojej twórczości to akwarela i ekolina. Tworzy również fotografie, rysunki i obiekty, które powstają z różnych materiałów. Są to quasi-maskotki, angażujące u widzów również zmysł dotyku.

Tematy, motywy, inspiracje.

Sztuka Basi Bańdy od początku koncentruje się na  cielesności i intymności. Mówi miedzy innymi o nieuświadomionych lękach i sferze emocjonalnej w odniesieniu do seksualności. W późniejszym okresie twórczości znajdziemy odniesienia do motywów baśniowych, a także świata natury i zwierząt. Prace z tego okresu cechuje zwrot ku realizmowi oraz bogata symbolika znaczeń. W ostatnich latach artystka artystka tworzy abstrakcje, które wypełniają miękkie formy i figury geometryczne.

Galeria Arttrakt prezentowała twórczości Basi Bańdy na wystawach :

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8