Wystawa

Basia Bańda, Aleksandra Kubiak

Planety w mojej głowie II

„Planety w mojej głowie II” to druga odsłona wspólnej wystawy dwóch artystek: Basi Bańdy i Aleksandry Kubiak w galerii Arttrakt. Po 8 latach wracamy do idei wystawy, która początkowo była projektem koleżeńskim, a zyskała niezwykle ciekawy kształt i spójność, co przy różnicach w używanym języku artystycznej wypowiedzi oraz medium, którego używają artystki (Ola fotografuje, kręci filmy, robi obiekty, Basia maluje), nie było takie oczywiste. Ale może tak działa właśnie tytułowy mikrokosmos – ponownie sięgamy bowiem do pierwotnie użytego tytułu wystawy: „Planety w mojej głowie”, który poza tym , że brzmi dobrze (jak twierdzą artystki) to tłumaczy pewien porządek: mimo różnic udaje się znaleźć obszar wspólny. Tematyka, do której obie sięgają jest oparta na własnych emocjach, przeżyciach, wątkach autobiograficznych. Łączy je też wzajemne uznanie dla swojej twórczości. Osiem lat to dużo i mało – z perspektywy kosmicznej pewnie niewiele, a w kontekście sztuki, własnej twórczości, samorozwoju i relacji z drugą osobą? Może ten czas nie ma w gruncie rzeczy aż takiego znaczenia, a liczy się interesujące wyzwanie i niespodzianka, idea zrobienia czegoś wspólnie, gdyż jak wiadomo – w sztuce warto samemu się zaskakiwać.

24.06.2022-23.07.2022

 

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

Artystki

Basia Bańda, Aleksandra Kubiak

Barbara Bańda – ur. 01.05.1980
Studia na ASP w Poznaniu na kierunku Malarstwo. Dyplom w 2006 roku w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Od 2008 r. praca na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego jako asystentka w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Woźniaka. W 2018 uzyskany tytuł doktora na ASP w Katowicach. Od 2022 roku samodzielne prowadzenie pracowni malarskiej.
Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe.
Prace w kolekcjach państwowych i prywatnych.
Nagrody i wyróżnienia: między innymi -Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska w 2009 roku
Zajmuję się malarstwem, obiektem, rysunkiem i kolażem.

Aleksandra Kubiak – artystka wizualna, autorka performansów, filmów, form przestrzennych. Bada społeczną skuteczność sztuki. W latach 2001–2013 roku wraz z Karoliną Wiktor współtworzyła Grupę Sędzia Główny. W 2010 wznowiła działalność indywidualną, realizując film Dolce Vita (2011). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z Grupą Sędzia Główny nominowana do nagród Paszporty Polityki (2011) i Spojrzenia (2007), artystki zostały laureatkami Międzynarodowego Konkursu Performansu w Trydencie (2007) i Nagrody TVP Kultura (2005). Od 2014 tworzy autobiograficzny cykl dzieł, w którym łączy często trudne, rodzinne doświadczenia z eksperymentem na polu działań filmowych, na styku performansu, filmu dokumentalnego, teatru. Pracuje z aktorami, jest autorką scenariuszy, pisze teksty, reżyseruje. Prace Kubiak były prezentowane na wystawach indywidualnych m.inn. „Śliczna jesteś, Laleczko”, 2017, kuratorka Marta Miś, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, „Powietrze w domu”, 2017, kuratorka Marta Gendera, MOS Gorzów, „I made a model of you”, 2019, kuratorka Agata Cukierska, CSW Kronika w Bytomiu i BWA Zielona Góra, a także w ramach wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą.
W 2016 na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu obroniła stopień doktora sztuki pod kierunkiem prof. Izabelli Gustowskiej (we współpracy z prof. Markiem Wasilewskim). Od 2017 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Mieszka w Zielonej Górze, gdzie współpracuje z Fundacją Salony oraz Galerią BWA.

PREZENTOWANE NA WYSTAWIE

Prace

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na