MAŁGORZATA KOSIEC – LUNATIC II

2022, olej na płótnie, 92 x 73 cm

Kategoria:

Opis

Małgorzata Kosiec Lunatic II – obraz prezentowany na wystawie „Układy binarne” w galerii Arttrakt.

Małgorzata Kosiec Lunatic II – PORTRET TYPOGRAFICZNY

Obraz Małgorzaty Kosiec  Lunatic II należy do cyklu typograficznych portretów kobiet, których głębia uchwycona została na dwuwymiarowej płaszczyźnie płótna. Swoje obrazy Małgorzata Kosiec tworzy swoją autorską techniką wylepiania i zamalowywania kolejnych warstw malarskich. Dzięki temu tworzy wielowymiarowe przestrzenie, wizualne triki, które mylą oko odbiorcy. Artystka buduje wizerunek z warstw liter, słów i symboli
„Staram się, by portrety malowane przeze mnie miały jak najmniej cech osobowych – a wręcz nie wskazywały na płeć. To coś zbliżonego do koncepcji ideału w antycznej sztuce greckiej.

JEDNOSTKA KONTRA MEDIALNA RZECZYWISTOŚĆ

W obrazach Małgorzaty Kosiec jednostka jest przeciwstawiona wielości informacji czy wizualnych komunikatów, którymi przepełniona jest współczesna rzeczywistość. Podsumowując jest to portret współczesnego człowieka w świecie mediów, nadmiaru informacji, słów, znaków. Mimo, że artystce bliska jest idea uniwersalizacji wizerunku człowieka to jej portrety należy w pewnym sensie czytać również przez pryzmat tożsamości płciowej. Jak już wspomniano, Małgorzata Kosiec sięga w swojej twórczości do tradycji, jednak dzięki wypracowanym przez siebie zabiegom technologicznym między innymi użyciu znaków typograficznych, zyskuje w swoich pracach aktualny wydźwięk. W rezultacie, mimo uniwersalizacji przekazu mówi językiem swoich czasów.

TECHNIKA

Szczególną uwagę w malarstwie Kosiec zwraca oryginalna technika i doskonały warsztat. Autorka nawiązuje do tradycji starych mistrzów, malując metodą laserunkową, z wielką dbałością o szczegół i detal w wyniku czego uzyskuje niejednoznaczny, wielowarstwowy efekt.