Beata Ewa Białecka – Magda

Magda, olej na płótnie, 100 x 100 cm, 2006

Opis

Beata Ewa Białecka – MAGDA olej na płótnie, 100×100, 2006.

Beata Ewa Białecka – Magda czyli Traktat o Kobiecie.

Głównym tematem obrazów Beaty Ewy Białeckiej niezmiennie pozostaje kobieta. Ukazana zwykle przez pryzmat ikonografii chrześcijańskiej – kobieta współczesna, kobieta ikona, matka, święta, kapłanka. Pewna siebie, silna, majestatyczna, męska w swojej fizyczności, jednocześnie spokojna wręcz patetyczna.

Ikonografia Chrześcijańska

Obrazy Beaty Ewy Białeckiej powstają w dialogu tradycyjnej ikonografii chrześcijańskiej ze współczesną kulturą wizualną, zaś stylistycznie nawiązują do obrazów starych mistrzów. Nawiązanie do kanonu przedstawień kobiet – Matki Boskiej czy Świętych, umożliwia Białeckiej pewną grę z konwencją. Jest to z pewnością ciekawy zabieg w kontekście współczesnych teorii postfeministycznych.

Obrazy te mają niezwykle aktualną i jednocześnie uniwersalną wymowę. Znajdziemy w nich bowiem wyrażenie doświadczenia kobiecości nie tylko jako siły i mądrości, ale również tego powiązanego z treściami eschatologicznymi na przykład z cierpieniem czy stratą. W szerokim wachlarzu kobiecych przedstawień wyjątkowe miejsce zajmuje matka, czego przykładem może być min. obraz „Magda”.

Kompozycja

Z jednej strony jest to malarstwo pełne treści oraz emocji, z drugiej, formalnej – chłodne i surowe, prawie monochromatyczne. W swoich obrazach artystka nawiązuje do rozwiązań kompozycyjnych znanych z malarstwa średniowiecznego i renesansowego, jednak przedstawienia osadza w współczesnym kontekście.

Galeria Arttrakt prezentowała prace Beaty Ewy Białeckiej na wystawie pt. „Znakomita Kobiecość”