Zaproszenie na wystawę

Zapraszamy na wystawę Anny Gubernat i Magdaleny Kmiecik organizowaną przy współpracy galerii Arttrakt w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Kurator: Ida Smakosz-Hankiewicz

Pojęcie domu kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa, schronienia i stabilności. Oswajanie przestrzeni, jej zajmowanie i zasiedlanie buduje nowy porządek miejsca, które staje się obszarem pewnym i znanym. We współczesnej kulturze relacje człowieka z przestrzenią zaczęły przybierać różne formy, a znaczenie domu nabrało nowych walorów. Człowiek XXI wieku to wędrowiec-turysta, często zmieniający miej- sca zamieszkania, migrujący w poszukiwaniu lepszego życia, niemo- gący osiągnąć satysfakcji. Ciągłe definiowanie swojej przestrzeni na nowo prowadzi do poczucia bezdomności, a co za tym idzie – samot- ności.

 

Osią projektu jest archiwalne zdjęcie rodzinne, pochodzące z „mitycz- nej” podróży do Nowego Jorku, wokół którego artystki budują swój

„wonderland”, wyimaginowaną krainę, przestrzeń marzeń i pragnień. Nostalgię za miejscami z naszych wspomnień i ciekawość tych, któ- rych jeszcze nie znamy. Tęsknotę za naturą i doskonałością. Wonder’ land to próba zmierzenia się ze swoimi marzeniami, z osobistym mi- tem raju. Powstały w wyniku dialogu artystek i wykorzystujący różne media projekt ma charakter otwartego krajobrazu, mapy emocji, którą da się w nieskończoność rozbudowywać.

Ania Gubernat – ur. 1984 r. w Gliwicach, W 2008 roku obroniła Dyplom z Malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP), od 2015 r. doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Studiach Doktoranckich na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu.

 

Magdalena Kmiecik – ur. 1985, obroniła dyplom licencjacki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (Fotografia) i dyplom magisterski na Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii na Wydziale Fotografii. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

widok wystawy
widok wystawy
widok wystawy
widok wystawy
widok wystawy
widok wystawy
widok wystawy
widok wystawy
widok wystawy