Wernisaż wystawy poplenerowej

20 lat organizowania plenerów artystycznych to kapitał doświadczeń i niesłabnące przekonanie o wartości tego typu wydarzeń. Plener jest bowiem czymś więcej niż tylko zorganizowaną, ograniczoną w czasie, nową przestrzenią do tworzenia dla wybranej grupy artystów. Jej oddziaływanie ma znacznie szerszy zasięg. Efekty to nie tylko powstałe na plenerze prace artystyczne.

Koncepcja zorganizowania tych plenerów plastycznych narodziła się 20 lat temu. Początkiem było spotkanie dwojga przyjaciół – malarza Zbyszka Chrostka i miłośnika sztuki, kolekcjonera- Grzegorza Smakosza. Plenery miały być wyjazdem w czasie którego artyści malują obrazy, z czasem stawały się coraz bardziej przestrzenią do rozmów o sztuce, okazją do wymiany myśli, spotkań artystów i naszych spotkań z ich twórczością.

Od początku zapraszani byli artyści z różnych środowisk twórczych, operujący różnym językiem artystycznej wypowiedzi, w rożnym wieku… Z czasem krąg artystów związanych z plenerami się powiększał, zmieniło się też miejsce: pierwsze 5 lat odbywał się w Latarni Wagabunda w Woli Michowej, od 15 lat zaś zapraszamy artystów do Siedliska Janczar w Pstrągowej.

Jako że najważniejsza dla plenerów jest idea spotkania, w 2020 roku powstała alternatywna nazwa Artmeeting. Celem Plenerów jest wymiana energii twórczej, konfrontacja różnych postaw artystycznych, wzajemna inspiracja, jak również tradycyjnie nowa przestrzeń dla pracy twórczej. Efektem tego „artystycznego fermentu” są prace tworzone w różnych technikach z przewagą malarstwa, które prezentowane są na wernisażach w Pstrągowej oraz we Wrocławiu.

W ciągu tych 20 lat powstało wiele obrazów i realizacji artystycznych, udało nam się zgromadzić wokół plenerów grono miłośników sztuki i kolekcjonerów, nawiązało się wiele przyjaźni, ale również, co uważamy za duży sukces udało się „zarazić sztuką” wiele nowych osób. To ile dzieje się wokół plenerów, daje nową energię, zatem niech 20 plener Artmeeting Pstrągowa 2023 będzie zaproszeniem do kolejnych spotkań ze sztuką, z malarstwem, z artystami. Do zobaczenia za rok w Pstrągowej!

Więcej na :

Plener Plastyczny (@artmeetingpl) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 Facebook Artmeeting

www.artmeeting.pl

 

Wernisaż XX Ogólnopolskiego Pleneru Artmeeting Pstrągowa 2023