Wystawa
Ryszard Grzyb
Wszędzie można rozmawiać za pomocą gestów
W swojej sztuce Ryszard Grzyb kieruje się przeczuciem, że drogą do malarstwa jest kolor i forma. Ale również kieruje się wiarą w szczególną rolę malarstwa i jego głęboki sens.
W latach 80tych w jego pracach, akcjach artystycznych, poezji dochodziły do głosu zarówno ironia, optymizm, jak i szyderstwo czy dramat. Uzasadnione były tym co wokół przytłaczało artystę, ale również tym co wynikało z jego ówczesnego samopoznania. Ironiczny dystans cechujący wówczas prace Grzyba, który nie wskazywał czy mamy do czynienia z żartem, czy wypowiedzią poważną, tym, że coś ma być piękne czy wręcz brzydkie, jest nadal obecny w jego sztuce.
Znakiem firmowym Grzyba jest niezwykła swoboda i bezwarunkowa akceptacja dla unikalnego, własnego świata, który ten artysta stwarza.
Na wystawie w galerii Arttrakt we Wrocławiu (2012) pokazane będą nowe prace na papierze. Główną rolę odgrywają w nich zwierzęta, których obecność można zinterpretować jako oznakę duchowej i umysłowej swobody artysty. Grzyb swoją życiową energię zmienia w nich w kształt
i kolor. Prace przesycone są atmosferą świeżości, uwolnionej wyobraźni i radości tworzenia. Jedne nosorożce występują przeciw czerwieniom, inne przeciw błękitom, pulsujące oranże splatają się z fioletami lub same czernie wprawiają w ruch świat z wyobraźni artysty.
Sztuka Grzyba uniezależniła się od wstrząsów i bez większego uszczerbku przeżyła kolejne zapowiadane śmierci malarstwa.
30.03.2012-25.04.2012
kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Artysta
Ryszard Grzyb
(ur. 1956 r., Sosnowiec). Ryszard Grzyb studiował w latach 1976-79 we wrocławskiej PWSSP w pracowni Z. Karpińskiego. Później przeniósł się na Wydział Malarstwa warszawskiej ASP do pracowni R. Ziemskiego, gdzie poznał W. Pawlaka i innych członków „Gruppy”, którą wspólnie założyli w 1982 roku. Na początku malował „papiery” – kompozycje wykonane na kartonie temperą i gwaszem. Wspólnie z R. Woźniakiem wyjechali na stypendium do Berlina, gdzie R. Grzyb kontynuował malowanie ostrymi kolorami płaskich „papierów”. Pod koniec lat 80., artysta zmienił styl, zajmując się bardziej malarstwem olejnym. Zajmuje się również grafiką reklamową.
Adres
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
Godziny otwarcia
Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00