Wystawa

Ryszard Górecki

HOPE. Obiekty i obrazy

Czy w dobie coraz dalej posuwających się przemian społecznych, globalizacji oraz postępującej unifikacji kulturowej można mieć jeszcze jakąkolwiek nadzieję na to, że będzie lepiej? I jak do tego wszystkiego odnoszą się zagadnienia trwałości i chwilowości – pojęć, trendów oraz wszelkich działań w naszym życiu?

Próby odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz dokumentację samego procesu ich poszukiwań odnaleźć można w obrazach i najnowszych obiektach Ryszarda Góreckiego, którego wystawa prezentowana będzie we wrocławskiej Galerii Arttrakt w dniach 3-24 października 2014.

03.10.2014-25.10.2014

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

Artysta

Ryszard Górecki

Ryszard Górecki (ur. 1956 w Słubicach) artysta interdyscyplinarny, poruszający się pomiędzy malarstwem, sztuką obiektu i instalacją. Kurator wystaw i pedagog. Absolwent Uniwersytetu w Zielonej Górze (dyplom w 1979 roku). W latach 1980–2002 stworzył i prowadził Galerię Prowincjonalną w Słubicach oraz Art in CP w Collegium Polonicum UAM. W latach 1998–2005 był kuratorem programu polskiej sztuki współczesnej w Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej Cottbus-Frankfurt nad Odrą. Laureat Paszportu „Polityki” (1994). Kilkakrotny stypendysta MKiDN oraz Fundacji Kultury w Berlinie. Zainteresowany deformowaniem nauki oraz łączeniem kultury popularnej z naukami społecznymi, historią i metajęzykiem sztuki. Eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Mieszka w Berlinie.

PREZENTOWANE NA WYSTAWIE

Obrazy

Krytyczna refleksja nad naszą rzeczywistością i jej przyszłością zdaje się dominować w wykreowanym przez Góreckiego świecie obrazów i obiektów, jednocześnie najnowsze prace artysty komentują problemy współczesnej rzeczywistości z przymrużeniem oka i poczuciem humoru. Przedmioty i fragmenty już raz przetworzone, istniejące we współczesności, poddane wnikliwemu spojrzeniu artysty, zostały powtórnie wykorzystane i na nowo połączone tworząc rodzaj pomników pamięci w zminimalizowanej formie. Obrazy-kolaże oraz obiekty stworzone z materiałów wtórnych, znalezionych czy też odzyskanych, wpisały się tym samym silnie w idee recyclingu, przetwarzania, i nadawania nowych znaczeń rzeczom niepotrzebnym. Elementy pozornie nieużyteczne zostały ponownie wprowadzone do obiegu materii, zyskując przy tym status o wiele wyższy i trwalszy jako części dzieła sztuki.

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na