Wystawa

Renata Bonczar

CZAS ODNALEZIONY

Malarstwo Renaty Boczar to sekwencje kompozycji kolorystycznych układające się w rytmiczny niezwykle wysublimowany utwór. Celowo używam terminologii zaczerpniętej z muzykologii, abstrakcja ma bowiem to do siebie, że zawsze blisko jej było do muzyki, w obu dziedzinach twórczości nie odtwarza się wiernie rzeczywistości i bazuje się na umownym zapisie dźwięków/kolorów. Każda barwa ma swoje znaczenie, nie tylko symboliczne, ale również odbierane na poziomie sensualnym,dlatego może właśnie malarstwo Renaty Bonczar układa się obok cykli tematycznych, przede wszystkim w cykle kolorystyczne. Odnajdziemy tu kontrasty i wysublimowane harmonie, często również cały wachlarz wariacji na temat jednej barwy, szczególnie czerwieni, która jest tak charakterystyczna dla twórczości artystki. Sa jeszcze zielenie, przechodzące w szmaragdy, chłodne błękity, złote, słoneczne żółcie, a także brunatne brązy. To kolor buduje atmosferę, sugeruje temat, odzwierciedla emocje. W zestawieniach barw: ciepłe-zimne, jasne-ciemne, w grze światła odnajdujemy temat : pejzaż, pory roku, zmienność natury, ulotność chwili, jednak przestrzeń i czas w obrazach Bonczar są nieokreślone. To malarskie notatki, dokumentacja przemian i momentów, które jawią się w efekcie finalnym jako senne wizje. Twórczość Renaty Bonczar sytuuje się gdzieś między abstrakcją a malarstwem przedstawiającym. Rozpoznajemy zarysy wody, skały, katedry, budowli, majaczące, wyłaniające się z abstrakcyjnej, nieokreślonej przestrzeni. Motyw jest tu tylko pretekstem dla zapisu pewnej emocji, wspomnień, obrazu zatrzymanego w pamięci. Artystka tworzy swój malarski pamiętnik w którym urzeczywistnia się na nowo jej „czas odnaleziony”. 

20.10.2018-10.11.2018

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

Artystka

Renata Bonczar

Renata Bonczar urodziła się w 1953 roku. Od urodzenia mieszka i pracuje w Katowicach. Ukończyła ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Studiowała w pracowniach prof. Adama Hoffmanna, prof. Andrzeja Pietscha i prof. Jerzego Dudy Gracza. Dyplom uzyskała w 1980 roku. W 2004 w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach uzyskała stopień doktora sztuki.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektowaniem, jest wykładowcą akademickim. Za pracę twórczą otrzymała stypendium artystyczne Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Nagrodę Artystyczną Wojewody Śląskiego.
Renata Bonczar to wielokrotna laureatka najważniejszych konkursów malarskich w Polsce. Swoje obrazy i rysunki prezentowała na ponad dwustu wystawach zbiorowych w Polsce i w świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, byłej Jugosławii, Holandii, Hiszpanii, Niemczech i Francji.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Stowarzyszenia Twórczego Polart w Krakowie, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
Do 2013 roku zaprezentowała ponad siedemdziesiąt wystaw indywidualnych, m.in.: w Muzeum Ślaskim w Katowicach, w Muzeum Historii Katowic, w T.P.S.P., Pałac Sztuki w Krakowie, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, w Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, w Muzeum Sopotu.
Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, m.in.: w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskim, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Centrum Sztuki Współczesnej w Cuenca (Hiszpania), Urzędzie Miasta Segovia (Hiszpania), Urzędzie Miasta Gargaliani (Grecja), TPST Pałacu Sztuki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Urzędzie Miasta Mikołów, w ING Banku Śląskim w Katowicach, w Radio Katowice.

PREZENTOWANE NA WYSTAWIE

Obrazy

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na