Wystawa

Kiejstut Bereźnicki, Tadeusz Dominik, Ryszard Grzyb, Małgorzata Kosiec, Agata Kosmala, Julita Malinowska, Joanna Mlącka, Michał Minor, Artur Przebindowski, Ireneusz Walczak, Antek Wajda, Grażyna Rigall.

Przełam się sztuką

Jak co roku w przedświątecznym okresie zapraszamy na wystawę „Przełam się sztuką” Główny motyw ekspozycji stanowią prace na papierze i małe formy malarskie. Papier, choć wydawałoby się medium nietrwałe i ulotne daje szeroki wachlarz możliwości i różnorodności, będąc podłożem dla najrozmaitszych technik : grafiki, fotografii, rysunku, akwareli czy kolażu. Często papier sam w sobie kojarzony jest z pewnym etapem projektowym, warsztatowym, jednak  warto zwrócić uwagę na pewną dwutorowość technik tzw. papierowych. Z jednej strony są to szkice, malarskie notatki, preludium do dalszych projektów, które jawią się jednak często jako osobne, ukończone dzieła sztuki. Z drugiej strony niezwykle wypracowane i pracochłonne formy graficzne takie jak akwaforta z akwatintą, linoryt, które od początku z założenia mają bardzo sprecyzowany koncept. Zebrane razem stanowią zestaw ciekawych spostrzeżeń, ulotnych chwil zapisanych na papierze. Charakter prac tworzonych na papierze jest o tyle specyficzny, że często założenia cechować ma go pewna powtarzalność. Stąd edycje graficzne czy fotograficzne. O dziełach sztuki myślimy na ogół, jako o czymś niepowtarzalnym, tymczasem w grafice powtarzalność jest właśnie najważniejsza. Przez wiele stuleci grafika pełniła funkcję podobną do tej, jaką dziś spełnia fotografia – pozwalała rozpowszechniać wizerunki.  Zdarzali się jednak w dziejach grafiki twórcy, którzy wynieśli ją na artystyczne wyżyny: Dürer, Rembrandt, Piranesi, Goya, Picasso. Liczy się bowiem pierwotny koncept i jakość artystyczna. Często rysunki  są formą przepracowywania, modyfikowania i powtarzania jednego motywu, zaś fotografia może być dokumentacją chwili, zatrzymaniem niepowtarzalnego, pięknym spostrzeżeniem przelanym w procesie druku na papier.                                                                                                                                                     Małe formy malarskie stanowią pewne uzupełnienie prezentacji, będąc swego rodzaju dopowiedzeniem technik graficznych, czy też porównaniem obu mediów.

Prace na papierze, lub małe formy malarskie mogą stać się pomysłem na świąteczny prezent. Nezobowiązujące w swojej formie są nie tylko wartością materialną, ale również czymś co budzi emocje, wrażliwość, fascynuje lub intryguje, coś co sprawia że obcujemy nie tylko z pięknym przedmiotem ale konkretną ideą, koncepcją, indywidualnością. Chcemy pokazać że stając się aktywnym odbiorcą sztuki-kolekcjonerem możemy podarować sobie lub swoim bliskim nową jakość nie tylko estetyczną ale także intelektualną i emocjonalną.

01.12.2017-30.01.2018

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

PREZENTOWANE NA WYSTAWIE

Obrazy

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na