Wystawa

Michał Gatarek

Nowa Atlantyda

„Meduza Turritopsis nutricula, zwana hydromeduzą, powraca do stadium niedojrzałego płciowo, tzw.hydropolipa. Przypuszcza się, że osiągnięcie takiego stanu jest możliwe poprzez proces transdyferencjacji. Teoretycznie taki cykl może powtarzać się w nieskończoność, co oznaczałoby, żeTurritopsis nutricula jest pierwszym znanym przypadkiem potencjalnie nieśmiertelnego zwierzęcia. Głównie z tego powodu wzbudza duże zainteresowanie biologów morskich i genetyków. (źródło: Wikipedia)
Meduzy są jednymi z najdłużej istniejących zwierząt na Ziemi. Potrafią się doskonale dostosować do ocieplającego się klimatu, przy czym nie posiadają mózgów, co według niektórych złośliwych osób daje wielkie nadzieje wielu ludziom… Średnica ciała największej meduzy na świecie, bełtwy festonowej, dochodzi do 2 m, a długość jej czułków nawet do 30 m. Olbrzymie meduzy Nomura grasują z kolei w wodach wzdłuż wybrzeży Japonii. Ich agresywna ekspansja jest spowodowana nadmiernymi połowami, które doprowadziły do spustoszenia naturalnego ekosystemu tych obszarów. Potrafią atakować kutry rybackie i stanowią poważne zagrożenie zarówno dla rybaków jak i również dla turystów.
”Nowa Atlantyda” stanowi niejako fantasmagoryczną kontynuację cyklu pt. ”Zasoby”, którego tematem jest praca w specyficznym środowisku IT, a także wydarzenia poprzedzające czas rozpoczęcia jej przeze mnie. Jest więc to po części seria o charakterze autobiograficznym. Została ona jednak sprowadzona do tematów znanych sporej liczbie osób z mojego rocznika, ale i nie tylko – matura, czas spędzony w kolejce w pośredniaku, czy w końcu sama zawodowa rutyna… Wybrałem więc momenty wspólne dla jakiejś większej zbiorowości, w których uczestniczyłem.”
Michał Gątarek

04.11.2016-25.11.2016

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

Artysta

Michał Gątarek

Urodzony w 1985 roku w Rymanowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; dyplom w pracowni malarstwa i rysunku prof. Aleksandra Dymitrowicza (2010). Stypendysta programu Erasmus w Bourges (Francja, 2008/2009). Laureat II Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego na 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015. Otrzymał wyróżnienie honorowe na I Biennale Sztuki Młodego Wrocławia (2011). Uczestnik Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych – Pieńków, organizowanych przez Fundację Marek Maria Pieńkowski (2010).
Autor wystaw prezentowanych we Wrocławiu: „Nowa Atlantyda” (2016) oraz „Mundofobia” (2011) w Galerii Arttrakt; „Młodzież z dobrych domów” w Galerii MMXIII (2014), a także – wspólnie z prof. Zdzisławem Nitką – w Galerii PoKuSa w Wiesbaden (Niemcy, 2010).
Uczestnik wystaw finałowych Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2019, 2017, 2015) oraz innych wystaw zbiorowych, m.in. „Błaźni i Kapłani – Trzy dekady malarstwa ekspresyjnego we Wrocławiu” w Berlinie (Niemcy, 2016); brał udział w trzeciej edycji projektu „Woliery” w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2012) oraz wystawie „Młode malarstwo polskie – Sztuka z Dolnego Śląska” w Dreźnie (Niemcy, 2009–2010).

PREZENTOWANE NA WYSTAWIE

Obrazy

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na