Wystawa

Michał Gątarek

Mundofobia

Michał Gątarek to zeszłoroczny absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a wystawa „Mundofobia” jest pierwszym indywidualnym pokazem prac artysty po wystawie dyplomowej zatytułowanej „Społeczeństwo Sadomasochistów”. W najnowszych pracach Gątarek kontynuuje zainteresowanie tożsamością współczesnej jednostki, czasem tą najbardziej mroczną i skrywaną jej stroną . W swoich pracach tropi i obnaża ludzkie obsesje i fobie „Mundofobia” to niepokojąca, futurystyczna wizja świata i zagubionej w nim jednostki pełnej lęków i samotności, której ziemska obecność i egzystencja staje się coraz mniej oczywista.

06.09.2011-24.09.2022

kurator: Ida Smakosz-Hankiewicz

Artysta

Michał Gątarek

20.04.1985
Laureat II Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego na 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała.

Urodzony 1985 roku w Rymanowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; dyplom w pracowni malarstwa i rysunku prof. Aleksandra Dymitrowicza (2010). Stypendysta programu Erasmus w Bourges (Francja, 2008/2009).
Laureat II Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015, Galeria Bielska BWA (2015), a także finalista 43. i 44. edycji Bielskiej Jesieni (2017, 2019), Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała.
Otrzymał wyróżnienie honorowe na I Biennale Sztuki Młodego Wrocławia (2011). Uczestnik Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych – Pieńków, organizowanych przez Fundację Marek Maria Pieńkowski (2010).

Autor wystaw indywidualnych: „Antynatalizm” w Galerii Bielskiej BWA (2020) oraz wystaw prezentowanych we Wrocławiu: „Nowa Atlantyda” (2016) oraz „Mundofobia” (2011) w Galerii Arttrakt; „Młodzież z dobrych domów” w Galerii MMXIII (2014), a także – wspólnie z prof. Zdzisławem Nitką – w Galerii PoKuSa w Wiesbaden (Niemcy, 2010).

Brał udział w wystawach zbiorowych (wybór): „Błaźni i Kapłani – Trzy dekady malarstwa ekspresyjnego we Wrocławiu” w siedzibie Uranii w Berlinie (Niemcy, 2016); w trzeciej edycji projektu „Woliery” w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2012); „Młode malarstwo polskie – Sztuka z Dolnego Śląska”, Drezno (Niemcy, 2009–2010).

PREZENTOWANE NA WYSTAWIE

Obrazy

To co zwraca uwagę w większości prac artysty to starannie wystudiowana pusta przestrzeń, w której dostrzec można jedynie ślad ludzkiej obecności – puste, opuszczone pomieszczenia, ruiny domów, pokoje, balkony przypominające klatki- wszystko to napawa niepokojem i przypomina wizję świata po katastrofie. Człowiek jeżeli już się pojawia w tych przestrzeniach jest zazwyczaj w jakiś sposób ukryty, odwrócony tyłem, ukazany gdzieś daleko lub z przesłoniętą dziwnymi maskami twarzą. Wyrazista, ekspresyjna figuracja coraz częściej zdaje się ustępować miejsca rozwiązaniom niemal abstrakcyjnym w których kompozycja budowana jest za pomocą pustych płaszczyzn wyrazistych, kontrastujących ze sobą kolorów, które nasuwają skojarzenia z pracami Marka Rothko. Kolor jest istotnym czynnikiem budującym nastrój prac, wprowadzającym surrealistyczny klimat.. Dotyczy to szczególnie prac bazujących na zestawieniach czerwieni i żółci.
Określony nastrój obrazu determinują również wrażenia muzyczne artysty. Nieraz równocześnie z malarstwem powstają zakomponowane przez artystę utwory, nawiązujące do emocji, czy treści zawartych w obrazie.
Obrazy Michała Gątarka powstają z obserwacji, sam autor mówi o nich: „ To trochę jak wyrwane kadry z filmu, urywki zobaczonego świata, zapakowanego w przestrzeń obrazu.” I choć podpatrzona przez artystę rzeczywistość wydaje się nieraz bardzo niepokojąca, to głównym założeniem jest wieloznaczność pozwalającą na różne interpretacje, bo jak mówi artysta: „Taka bowiem jest rzeczywistość, istnieje wiele punktów jej obserwacji. To wszystko określam jako symbolizm, czasem o charakterze krytycznym. Nie chcę opowiadać, za to lubię sugerować w obrazie nawiązanie jakiejś akcji”.

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na