Wystawa
Michał Gątarek
ANTYNATALIZM
Wystawa Michała Gątarka pt. Antynatalizm jest drugą odsłoną wystawy, która swoją premierę miała w styczniu zeszłego roku w Galerii Bielskiej BWA. Jest to tym samym trzecia indywidualna prezentacja prac artysty w Galerii Arttrakt. Michał Gątarek w nowym cyklu malarskim kontynuuje zapoczątkowane wcześniej rozważania na temat kondycji ludzkiej i uwikłania jednostki w system. Tym razem myślą przewodnią wystawy jest tytułowy Antynatalizm, którego założeniem jest poddawanie w wątpliwość moralnego aspektu posiadania potomstwa. Jest to koncepcja ciekawa w kontekście aktualnych problemów ekologicznych, wydaje się być również realna i dziwnie bliska w obliczu pesymistycznej, pandemicznej, opresyjnej rzeczywistości.
Gątarek snuje wizje świata opustoszałego, maluje pesymistyczny krajobraz posthumanistyczny, w którym wyczuwamy jedynie ślad obecności człowieka. W niektórych pracach, w których pojawia się postać ludzka, jest ona jedynie jednostką uwikłaną w kierat systemu, zazwyczaj bez tożsamości, z nieczytelną twarzą.
Gątarek maluje ograniczoną paletą kolorów, blisko temu malarstwu do prostoty i siły wyrazu ekspresjonizmu. Kolor jest symboliczny, a uproszczona, często sprawiająca wrażenie nieco prymitywnej figuracja nadaje tym obrazom specyficznej, niepokojącej aury. Malarstwo Gątarka zastanawia, drażni widza, zwraca uwagę i nie pozostawia obojętnym. To malarstwo zdecydowanie bezkompromisowe i aktualne, ale jak sam autor mówi malarstwo, które zostawia również miejsce dla wyobraźni widza.
02.03.2021-22.03.2021
kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Artysta
Michał Gątarek
ur. 1985 r. w Rymanowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; dyplom w pracowni malarstwa i rysunku prof. Aleksandra Dymitrowicza (2010). Stypendysta programu Erasmus w Bourges (Francja, 2008/2009). Laureat II Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego na 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015. Otrzymał wyróżnienie honorowe na I Biennale Sztuki Młodego Wrocławia (2011). Uczestnik Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych – Pieńków, organizowanych przez Fundację Marek Maria Pieńkowski (2010).
Autor wystaw prezentowanych we Wrocławiu: „Nowa Atlantyda” (2016) oraz „Mundofobia” (2011) w Galerii Arttrakt; „Młodzież z dobrych domów” w Galerii MMXIII (2014), a także – wspólnie z prof. Zdzisławem Nitką – w Galerii PoKuSa w Wiesbaden (Niemcy, 2010).
Uczestnik wystaw finałowych Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2019, 2017, 2015) oraz innych wystaw zbiorowych, m.in. „Błaźni i Kapłani – Trzy dekady malarstwa ekspresyjnego we Wrocławiu” w Berlinie (Niemcy, 2016); brał udział w trzeciej edycji projektu „Woliery” w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2012) oraz wystawie „Młode malarstwo polskie – Sztuka z Dolnego Śląska” w Dreźnie (Niemcy, 2009–2010).
Adres
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
Godziny otwarcia
Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00