Kolekcjonowanie sztuki – od czego zacząć?
Zalety i cele kolekcjonowania
LOKATA KAPITAŁU
Dla kogo jest kolekcjonowanie sztuki?
Najkrótszą i najprostszą odpowiedzią byłoby „dla każdego”.
Ograniczeniem nie jest tutaj brak wiedzy czy odpowiedniego wykształcenia, bo każdy kolekcjoner w trakcie swojej drogi i tak musi się pod tym kątem rozwijać, a bardzo często w trakcie tego procesu sam staje się ekspertem.
Ograniczeniem nie jest również budżet, którym dysponujemy, bo nie trzeba inwestować od razu w dzieła najsławniejszych artystów – choć to oczywiście również jest kuszącą opcją, ponieważ na rynku dostępne są np. rysunki, szkice w cenach dużo niższych, niż ich flagowe dzieła. Znacząco różnią się też ceny prac wykonywane w danych technikach – prace na papierze wykonane akwarelą będą w większości przypadków tańsze niż prace wykonane farbą olejną na płótnie. Rzeźba ceramiczna będzie dużo tańsza, niż brąz.
Na rynku funkcjonują również inkografie – sygnowane i numerowane wydruki pigmentowe o standardach muzealnych i archiwalnych. Pierwowzorem do powstania inkografii jest oryginał – najczęściej obraz na płótnie. Technika ta wykorzystuje wysokiej jakości atrament pigmentowy i bezkwasowy papier artystyczny ze specjalnym certyfikatem jakości. Edycje są limitowane. One również funkcjonują w dużo niższych cenach, co sprawia, że więcej osób jest w stanie sobie na nie pozwolić.
Skąd czerpać wiedzę o sztuce?
Dość oczywistym jest, że trudno samodzielnie poruszać się po rynku sztuki bez pewnego zaplecza intelektualnego i wiedzy. Podczas tworzenia kolekcji można oczywiście korzystać z pomocy galerzystów i marszandów, znajomych ze świata sztuki, jednak zdecydowanym ułatwieniem jest posiadanie pewnej świadomości artystycznej i znajomości rynku sztuki.
Wiedzę tą można nabyć na wiele sposobów:
1. Prasa, Internet, literatura
Są to źródła ogromnej ilości wiedzy na temat historii sztuki, które mogą pozwolić nam na poszerzenie kolekcjonerskich horyzontów, a ich lektura może być doskonałym sposobem na ukształtowanie artystycznego gustu i stwierdzenie, jakie obiekty najbardziej nas interesują i przykuwają naszą uwagę – czy będzie to sztuka dawna, czy raczej ta najnowsza, malarstwo, rzeźba, przestrzenne instalacje lub jeszcze coś innego.
W celu zyskania orientacji na temat tego, co aktualnie dzieje się w świecie sztuki (i np. gdzie warto byłoby się udać – o tym więcej w kolejnym punkcie), warto zapoznać się z prasą dotyczącą sztuki i kultury. Większość najbardziej znanych pism posiada stałe rubryki poświęcone sztuce. Można je znaleźć w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”, „Polityce”, czy w „Rzeczpospolitej”.
Oczywiście istnieją pisma poświęcone wyłącznie sztuce – tutaj do tych najbardziej znanych zaliczyć można miesięcznik „Szum”, który prócz wersji papierowej ma bardzo aktywną stronę internetową bogatą w najbardziej aktualne teksty na temat polskiej sztuki współczesnej.
Innymi godnymi polecenia źródłami wiedzy może być Fundacja Bęc Zmiana, która wydaje „Notes na 6 Tygodni”, a także strony „Dwutygodnik” i „Postmedium”.
2. Odwiedzając instytucje kultury
Dzięki regularnym wizytom w galeriach i muzeach również można zdobyć orientację w świecie sztuki, poznać nazwiska lokalnych, zdobywających uznanie artystów, których na próżno poszukiwać w podręcznikach do historii sztuki. Szczególnie warto brać udział w wernisażach – podczas tych uroczystych otwarć nowych wystaw można poznać artystów, kolekcjonerów i inne osoby zainteresowane sztuką, a także zdobyć wiedzę o dziełach u samego źródła i z pierwszej ręki.
Regularny i bezpośredni kontakt ze sztuką wydaje się być również zupełnie nieodzowny w kształtowaniu swojego indywidualnego gustu – tak, jak podczas nauki obcego języka należy się z nim „osłuchać”, tak w przypadku sztuki aby poznać język, którym się ona posługuje, należy się „opatrzeć”.
3. Podczas podróży
Zwiedzając inne miasta i kraje, obowiązkowym punktem każdego wyjazdu osoby zainteresowanej sztuką powinny być miejscowe instytucje kultury – pozwolą one poszerzyć horyzonty każdego kolekcjonera przez poznanie twórczości uznanych artystów, a być może właśnie jakieś zagraniczne dzieło sztuki stanie się pamiątką z takiego wyjazdu.
Jak wybierać dzieła do swojej kolekcji?
Gdzie można dokonać zakupu prac?
- W galerii sztuki
- Na aukcjach, np. w Domach Aukcyjnych (np. DESA Unicum, Polswiss Art, Sopocki Dom Aukcyjny)
- Przez internet (np. www.onebid.pl/pl)
- Osobiście
Dlaczego warto nabywać dzieła w galeriach sztuki?
Sara Szczegóła