Wystawa
Kiejstut Bereźnicki
Rekonstrukcje II
Kiejstut Bereźnicki to jeden z najbardziej interesujących współczesnych malarzy polskich, klasyk polskiej sztuki współczesnej, nazywany „artystą osobnym, zawieszonym między tradycją, a nowoczesnością”. Autor korzysta w sposób przemyślany i zarazem swobodny z dorobku ikonograficznego przeszłości, tworząc własne wersje odwiecznych tematów sztuki. W przepełnionych symboliką, pełnych poetyckich metafor dziełach dokonuje się nieustanne przenikanie życia i śmierci, codzienności ze sferą sacrum.
Prace Bereźnickiego posiadają specyficzny, nostalgiczny, tajemniczy nastrój, wydają się tonąć w ciszy, w bezczasowości. Na te wrażenia duży wpływ ma nie tylko podejmowana tematyka, podobny sposób traktowania postaci, symbolizm czy zaskakujące zestawienia przedmiotów w martwych naturach, ale również kompozycja oparta na zasadach geometrii oraz syntetyzacja kształtów sprowadzanych do najprostszych figur: walca, stożka, owalu. Nie bez znaczenia jest również kolorystyka, oparta na jednolitej tonacji chłodnych błękitów, szarości lub ugrów i delikatnych, rozrzedzonych czerwieni – niezwykle oszczędna, niemal monochromatyczna, często pełniąca funkcję symboliczną. Niewątpliwie jest w tych dziełach pewna aura tajemniczości, coś niedopowiedzianego, coś niepokojącego, coś co zatrzymuje wzrok i zmusza do zadumy, mimo, że jest to przecież „malowanie przeszłości” i problematyka nurtująca artystów od lat, dobrze znana ikonografia.
19.08.2016-15.09.2016
kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Artysta
Kiejstut Bereźnicki
Urodził się w 1935 w Poznaniu. Odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni Stanisława Teisseyre`a w 1958 roku. Od 1960 roku pracował w gdańskiej uczelni, początkowo jako asystent prof. Stanisława Teisseyre’a, a następnie prof. Jacka Żuławskiego. Od 1982 roku kierował pracownią malarstwa. W latach 1981-1984 pełnił funkcję prorektora. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1984, a profesora zwyczajnego w 1994 roku. Tworzy w dziedzinie malarstwa i rysunku. Od 1959 roku bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in.: w Paryżu, Kassel, Sao Paulo, Tokio, Tel Awiwie, Skopje, Moskwie, Berlinie, Nancy, Rostocku, Budapeszcie, Lizbonie, Madrycie, Atenach. Za swoją twórczość uzyskał wiele nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych.
Prace artysty znajdują się w licznych zbiorach m.in.: Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu i Kielcach, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz muzeach zagranicznych jak: w Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Städtische Kunstgalerie w Bochum, Muzej na Sovremena Ummetnost w Skopje, a także wielu kolekcjach prywatnych w Niemczech, Włoszech, Danii, Brazylii, Szwecji, Kanadzie, USA, Japonii, Francji, Belgii, Szwajcarii, Australii. Odznaczenia: 1969 – Złoty Krzyż Zasługi; 1972 – Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej; 1985 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; 2015 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Adres
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
Godziny otwarcia
Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00