Wystawa

Jerzy Grochocki

…konary, krzewy, krzywizny, kwadraty, kraty…konszachty…

Twórczość Grochockiego oparta jest na konsekwentnie rozwijanym od lat systemie, mającym u swoich podstaw zagadnienia matematyczne. Jednocześnie Grochocki posługuje się własnym kodem, odnoszącym pojęcia zaczerpnięte z natury do języka płaszczyzny i koloru. Razem daje to konstruktywistyczne efekty rozwiązywane na płaszczyźnie w gamie barw złożonej z czerni, bieli, złota i srebra. Choć artysta posługuje się językiem geometrii, to traktuje go jak podręczny zestaw narzędzi, przy pomocy których tworzy kompozycje nie wyzbyte z emocji.

System Grochockiego tworzą cztery podstawowe znaki płaszczyzny i cztery rodzaje obszarów. Znaki płaszczyzny noszą arbitralnie przypisane im barwy, które opisują przestrzenie: otwartą, ograniczoną, elementową i dzieloną. Z kolei czterem obszarom przestrzeni przypisywane są tradycyjne w kulturze żywioły: ziemi, ognia, wody i powietrza.
Te też refleksje, stanowiące wyjście poza obowiązujący i spopularyzowany przez Spinozę paradygmat geometrii euklidesowej, stały się udziałem znacznej części prac artysty, a zwłaszcza tych z lat 60. i 70. Wpisywały się one bowiem w jednowymiarową przestrzeń obrazu. …konary, krzewy, krzywizny, kwadraty, kraty…konszachty…

03.08.2010-26.08.2010

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

Artysta

Jerzy Grochocki

(ur. 1931)
Grochocki ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej w 1957 roku, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1963 roku. Brał udział w ok. 100 wystawach indywidualnych i grupowych, a jego prace znajdują się w muzeach i prywatnych kolekcjach w krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Jest założycielem grupy malarskiej „Grupa 7”, której wystawy odbyły się w Warszawie (1967) oraz w Herning i Archus (1968). Na przestrzeni lat inspirował się różnymi nurtami.

PREZENTOWANE NA WYSTAWIE

Obrazy

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na