Wystawa

Jacek Sroka

Sprzysiężenie kiełbasek

 W pracach Jacka Sroki odnaleźć można echa ekspresjonizmu i tradycji krakowskiej szkoły grafiki.  W zakresie ikonografii artysta często odwołuje się  do uniwersalnych tematów i motywów znanych z historii, literatury i sztuki powszechnej. Jacek Sroka tworzy własny malarski język, który swoją szorstkością i wyrazistością doskonale odpowiada podejmowanej tematyce, której głównym bohaterem jest człowiek ze swoimi niedoskonałościami. Rozwiązania formalne to przede wszystkim deformacja, zaskakujące zestawienia barw, zabawy fakturą. Często jest w tych obrazach dosadność, ślad ekspresyjnej stylistyki z początków twórczości, jednak wszystkie te zabiegi to dokładnie obmyślana koncepcja, kompozycja zgodna z najlepszymi akademickimi zasadami, choć  odbiegająca od ideałów klasycznych konwencji. 

23.04-09.05.2010

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

Artysta

Jacek Sroka

Malarz, grafik i rysownik. Urodził się w Krakowie w 1957 roku. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskał dyplom w Pracowni Miedziorytu Prof. Mieczysława Wejmana, w 1981 roku. W latach1981-1988 był asystentem na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W 2018 roku prowadził kurs grafiki w Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie.
Wystawiał obrazy i grafiki na stu dwudziestu pokazach indywidualnych ( m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Paryżu, Tokio, Berlinie, Reykjaviku, Amsterdamie, Maastricht, San Francisco, Wiedniu, Lyonie, Kurytybie, Pekinie) i kilkuset zbiorowych w Polsce i świecie.
Retrospektywne wystawy muzealne: Musee Des Beaux Arts,Chambery, Francja,1995; Musee d’Ussel, Francja, 2005; Muzeum Narodowe w Krakowie, 2008; Kunstverein Offenburg, Niemcy, 2008; Muzeum Narodowe, Przemyśl, 2011; Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, 2011; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba, Brazylia, 2013; Muzeum Górnośląskie, Bytom 2017.
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce ( m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskie, Bytom; Muzeum Sztuki, Łódź; Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom, Biblioteka Jagiellońska,Kraków; Zbiory Graficzne PAU, Kraków ) i w świecie ( m.in. Metropolitan Museum, Nowy Jork; Graphishe Sammlung Albertina, Wiedeń; National Gallery of Art, Waszyngton; Musee Savoisien, Chambery; Cabinet des Estampes, Bibliotheque National de France, Paryż; Utsunomiya Museum of Art, Utsunomiya; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba; Ningbo Art Museum, Ningbo) oraz licznych kolekcjach prywatnych.
Artysta jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I.Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994 ).
Nominowany do Paszportu „Polityki” w 1996 roku; laureat Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza (2001); odznaczony Brązowym Medalem „Gloria Artis” oraz , przyznanym przez ZPAP Okręg Krakowski Medalem Vive l’Art.

Prezentowane na wystawie

Obrazy

Wystawa  Jacka Sroki  „Sprzysiężenie Kiełbasek”  prezentuje  wybór ok. 40 obrazów i grafik powstałych w ciągu ostatnich lat. To co łączy prace zgromadzone na wystawie to poetyka groteskowości. Pod prześmiewczą formą kryją się odniesienia do skomplikowanych relacji międzyludzkich, targających człowiekiem lęków, słabości, pragnień. Dalekie są one od jednoznaczności. Przy atmosferze żartu,  pozornej błahości niektórych historii wyczuwalny jest niepokój, zapowiedź katastrofy, co swą kulminacje  znajduje w pracy „Szakona”, gdzie tragedia rozgrywa się już na naszych oczach. Zdaniem Wolfganga Kaysera, badacza groteski „Groteskowość to świat, który został wyobcowany”  Taki świat wykreowany w sztuce budzi zdziwienie i zarazem lęk z powodu jego zdeformowania, jednocześnie wynika z potrzeby przezwyciężenia tego, co zagraża i niepokoi w realnym, współczesnym świecie.  Jacek Sroka odnajduje absurdy, intrygujące  postawy nie tylko w autentycznych historiach, ale także w tych literackich, czy w tych tworzonych przez popkulturę. W swoich pracach kreśli  osobistą, prześmiewczą wizje tych historii i demitologizuje ich znaczenie, znajdując odpowiedni dystans. Jest to  groteskowy zapis świata, ale jakże trafny, bo przecież w rzeczywistym świecie tak jak w jednym z obrazów Jacka Sroki nawet Superman mógłby pozwolić sobie na chwilę słabości…

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na