Wystawa

Jacek Sroka

Małe Afery

Wystawa „Małe afery” jest drugą indywidualną prezentacją prac Jacka Sroki w Arttrakcie. Pierwsza wystawa inaugurowała dokładnie trzy lata temu działalność galerii, obecna ekspozycja jest zaś wyborem najnowszych cykli malarskich wraz z premierowym pokazem grafiki „Seksualność ulicy Kwiatów Polskich”. Artysta po raz kolejny żartobliwie opowie nam o skomplikowanych relacjach międzyludzkich oraz człowieczych słabościach.
Tytułowe „Małe afery” to obserwacja wyimaginowanych sytuacji, których bohaterowie (złodzieje, kochankowie, czy superbohater) znajdują się w niebezpiecznych, czy wstydliwych, a nawet hańbiących sytuacjach. Artysta zdaje się pokazywać sceny jak gdyby były podglądane z ukrycia. Tym samym widz staje się niejako obserwatorem, podglądaczem, któremu uchylono rąbka tajemnicy.
Jacek Sroka znowu zaskakuje, rozśmiesza, czasami gorszy. Posługuje się swoim stałym zestawem środków: groteską, deformacją, specyficzną ekspresją odkrywając w tematach czasami pozornie błahych lub bardzo poważnych nowe znaczenia. Na wystawie zobaczymy motywy znane nam już z wcześniejszych prac Sroki jednak w nowych kontekstach.Jacek Sroka w swoich pracach demitologizuje znaczenie przedstawianych historii, czasami nawet kreśląc ich prześmiewczą wizję, co przywraca im ludzki wymiar, gdyż nawet Superman niekiedy potrzebuje pomocy. Za pomocą deformacji oraz lekkości języka malarskiego, artysta opowiada nam w piękny sposób o sprawach pozornie przerażających. Poprzez swoistą ironię, która przenika malarską rzeczywistość obrazów, to wszystko, co widzimy na płótnach, znajduje usprawiedliwienie, żeby istnieć w tych pozornie nierealnych sytuacjach. Co ważne, potraktowanie przez artystę wspomnianych wydarzeń z przymrużeniem oka powoduje, że każda afera staje się na swój sposób mała.

17.05.2013-01.06.2013

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

Artysta

Jacek Sroka

Jacek Sroka urodził się w 1957 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom, na który składał się cykl obrazów i grafik inspirowanych kartami Tarota, uzyskał w 1981 roku w Pracowni Miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. W latach 1981-1988 pracował jako asystent na Wydziale Grafiki macierzystej uczelni.
W 1982 roku Sroka wziął ślub z Marzeną Salamon. Postać żony wielokrotnie pojawia się w sztuce artysty.
Artysta zajmuje się równocześnie malarstwem i grafiką warsztatową, przeważnie barwną (akwaforta i akwatinta). Jego sztukę zaliczyć można do nurtu neoekspresjonizmu.

Jacek Sroka jest laureatem licznych nagród, m.in. Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody Młodych im. St. Wyspiańskiego, Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznanej przez Związek Polskich Artystów Plastyków (2001) i wyróżnień, np. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Biennale Grafiki w Vaasa (1987) czy Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994). Artysta został również nominowany do Paszportu „Polityki” w 1996 roku i odznaczony Brązowym Medalem „Gloria Artis”.

Prace Sroki eksponowane były na ponad stu wystawach indywidualnych (m. in. w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Tokio, Berlinie, San Francisco, Wiedniu) oraz kilkuset wystawach zbiorowych.
Jego dzieła znajdują się w wielu zbiorach muzealnych w Polsce (m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Sztuki w Łodzi czy w Zbiorach Graficznych PAU) i na świecie (m.in. w Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Graphishe Sammlung Albertina w Wiedniu, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Bibliotheque National de France w Paryżu). Prace artysty są również częścią licznych kolekcji prywatnych.

PREZENTOWANE NA WYSTAWIE

Obrazy

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na