Wystawa

20.05.2023-23.06.2023

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

Jacek_Sroka_plakat

Jacek Sroka, HUNGER NACH BILDERN

Hunger nach Bildern to tytuł najnowszej i trzeciej zarazem, indywidualnej wystawy Jacka Sroki w galerii Arttrakt i jednocześnie tytuł jednego z obrazów prezentowanych na wystawie. Obraz przedstawia gromadę psów, wściekle rozszarpujących obraz – trudno nie rozpoznać, że to praca Pieta Mondriana – jednego z czołowych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej.

Jacek Sroka, Hunger nach Bildern. Co oznacza tytuł wystawy?

Publikacja Maxa Fausta – Nowa era malarstwa

Tytułowy „głód obrazów” odnosi się do zjawiska w sztuce lat 80 zwanego wielkim powrotem malarstwa i królującego wówczas ekspresjonizmu. Jest też bezpośrednim odniesieniem do tytułu książki autorstwa Wolfganga Maxa Fausta „Hunger nach Bildern” wydanej w 1982 roku i będącej próbą opisania i analizy zjawiska jakim był ruch Neue Wilde. W latach 80 pokolenie młodych malarzy gwałtownie odcięło się od idei starszego pokolenia, uznając że ekspresja, jest bardziej adekwatną formą wyrazu dla współczesnych im czasów niż sztuka konceptualna. Twórczość Jacka Sroki wyrasta z tego okresu, jest rodzajem hołdu dla czasu, kiedy malarstwo pełne kolorów, ekspresji wyrazu i wielkich formatów wywróciło świat sztuki do góry nogami. Początki tej rewolucji miały miejsce w Republice Weimarskiej, a malarstwo niemieckich artystów stało się symbolem i inspiracją dla kolejnych twórców.

Wielki powrót malarstwa

Dziś znów obserwować możemy wielki powrót i triumf malarstwa, „głód obrazów” może być więc odczytywany w kontekście aktualnej sytuacji na rynku sztuki. Z jednej strony jeżeli chodzi o ceny i obszar zainteresowania kolekcjonerów – triumfy nadal święci abstrakcja geometryczna, ale z drugiej strony obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania malarstwem ogólnie– samych artystów, którzy często wracają do malarstwa, lub zaczynają malować, Malarstwo jest obecnie również w centrum uwagi krytyków i galerzystów. Co ciekawe wśród młodych artystów to właśnie figuracja znów przechodzi swój „złoty czas”. Jednym słowem malarstwo przetrwało wieszczoną mu od lat śmierć i ma się dobrze.

Hunger nach Bildern jako postawa artystyczna

Postawa artystyczna Jacka Sroki, jego niezaspokojony „apetyt” na malowanie, wewnętrzny imperatyw tworzenia coraz to nowych obrazów, niezmiennie od lat, to również jedna z możliwości interpretacji najnowszej wystawy artysty. Kolorowe, ekspresyjne groteskowe i czasem kontrowersyjne w podejmowanej tematyce malarstwo Sroki jest wizualną ucztą dla odbiorcy. Wielość namalowanych obrazów, które można liczyć w tysiącach (artysta każdy z nich numeruje) wprawia w podziw. To ogrom malarskich myśli, historii, opowieści i anegdot w formie obrazów. Znakomita gratka dla spragnionych malarstwa!
Tradycyjnie na wystawie odbędzie się premiera nowej akwaforty z akwatintą , graficznej wersji tytułowego obrazu Hunger nach Bildern. Jest to charakterystyczna praktyka w twórczości artysty, który sam określa się jako malarz- grafik (dawniej we Francji istniało określenie na taką postawę : peintre graveurs). Autor konsekwentnie pracuje w obu technikach, korzystając z możliwości jakie każda z nich oferuje. Jest to rodzaj zabawy, ale również ciągłej praktyki, regularnej pracy, doskonalenia siebie wciąż i z ciekawością odkrywcy czekając na efekt, bo jak zwykł mawiać artysta w sztuce trzeba się wciąż zaskakiwać.

Jacek Sroka, Hunger nach Bildern – zobacz najnowsze grafiki artysty prezentowane na wystawie !

Zobacz grafiki Jacka Sroki w naszym sklepie : ARTTRAKT-SHOP

Artysta

Jacek Sroka

Malarz, grafik i rysownik. Urodził się w Krakowie w 1957 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1981-1988 był asystentem na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Dodatkowo w 2018 roku prowadził kurs grafiki w Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. Pomiędzy rokiem 2014 a 2018  współtworzył Centrum Grafiki w Nantongu, w Chinach. Jacek Sroka jest bez wątpienia artystą rozpoznawalnym w Polsce jak i na arenie międzynarodowej.

Jacek Sroka – wystawy

Wystawiał obrazy i grafiki na stu dwudziestu pokazach indywidualnych ( m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Paryżu, Tokio, Berlinie, Reykjaviku, Amsterdamie, Maastricht, San Francisco, Wiedniu, Lyonie, Kurytybie, Pekinie) i kilkuset zbiorowych w Polsce i świecie.

Retrospektywne wystawy muzealne: Musee Des Beaux Arts, Chambery, Francja, 1995; Musee d’Ussel, Francja, 2005; Muzeum Narodowe w Krakowie, 2008; Kunstverein Offenburg, Niemcy, 2008; Muzeum Narodowe, Przemyśl, 2011; Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, 2011; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba, Brazylia, 2013; Muzeum Górnośląskie, Bytom 2017.

Ostatnie wystawy:

2022

„Peintures recentes”, Galerie Denis Canteux, Avignon

2021

„Peintures Gravures”, Galerie Raulin-Pompidou, Paryż

„Ironic Satiric Grotesc”,  Galerie K. Barcelona

„Potpolski”, wystawa malarstwa, Galeria Pastula, Poręby Kupieńskie

2019

„Jacek Sroka, Peintures, dessins et gravures”, Espace rue des Teinturiers, Avignon

„Jacek Sroka, Austellung von Grafiken und Malereien”, Galerie Jurgensen, Oetjendorf

2018

„Jacek Sroka Printmaking”, Academy of Art, Tsinghua University, Pekin
„Jacek Sroka. Peintures gravures”, Galerie Raulin-Pompidou, Paryż
„Nieszczęsny młodzieniec”, Galeria MS44, Ś
winoujście
„Obrazy, rysunki i grafiki”, Galeria Sztuki MOK, Dębica

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce ( m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskie, Bytom; Muzeum Sztuki, Łódź; Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom, Biblioteka Jagiellońska, Kraków; Zbiory Graficzne PAU, Kraków ) i w świecie ( m.in. Metropolitan Museum, Nowy Jork; Graphishe Sammlung Albertina, Wiedeń; National Gallery of Art, Waszyngton; Musee Savoisien, Chambery; Cabinet des Estampes, Bibliotheque National de France, Paryż; Utsunomiya Museum of Art, Utsunomiya; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba; Ningbo Art Museum, Ningbo) oraz licznych kolekcjach prywatnych.

Nagrody i osiągnięcia.

Artysta jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I.Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994 ).

Nominowany do Paszportu „Polityki” w 1996 roku. Został także laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza (2001); odznaczony Brązowym Medalem „Gloria Artis” oraz przyznanym przez ZPAP Okręg Krakowski Medalem Vive l’Art. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (2022).

PREZENTOWANE NA WYSTAWIE

Obrazy

Jacek Sroka galeria Attrakt
Jacek Sroka, galeria Arttrakt
Jacek Sroka, galeria Arttrakt
Jacek Sroka malarstwo
Jacek Sroka
Jacek Sroka malarstwo
Jacek Sroka malarstwo
Jacek Sroka malarstwo w galeria Arttrakt

Zobacz więcej prac prezentowanych na wystawie Jacek Sroka, Hunger nach Bildern

Widok wystawy

Jacek Sroka grafiki
Jacek Sroka wystawa w galerii arttrakt
Jacek Sroka wystawa w galerii Arttrakt.
Jacek Sroka, Hunger nach Bildern
Jacek Sroka
Jacek Sroka wystawa we Wrocławiu
Jacek Sroka malarstwo-Galeria Arttrakt
Jacek Sroka, obrazy w galerii Arttrakt
Jacek Sroka galeria Arttrakt
Jacek Sroka wystawa w galerii Arttrakt
Jacek Sroka malarstwo
Jacek Sroka Hunger nach Bildern

Wernisaż

Jacek Sroka wystawa Hunger nach Bildern w galerii Arttrakt
Jacek Sroka wystawa Hunger nach Bildern w galerii Arttrakt
Jacek Sroka wystawa Hunger nach Bildern w galerii Arttrakt
Jacek Sroka wystawa Hunger nach Bildern w galerii Arttrakt
Jacek Sroka wystawa Hunger nach Bildern w galerii Arttrakt
Jacek Sroka wystawa Hunger nach Bildern w galerii Arttrakt
Jacek Sroka wystawa Hunger nach Bildern w galerii Arttrakt
Jacek Sroka wystawa Hunger nach Bildern w galerii Arttrakt

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na