Wystawa

Izabela Chamczyk

WOJNADWUNSTOMIESIECZNA

1. WALKA O NIESKOŃCZONE MOŻLIWOŚCI POMYŁKI

 

WOJNA DWUNASTOMIESIĘCZNA Izabeli Chamczyk to zaplanowany cykl 12 wystaw w różnych galeriach w 12 miesięcy, podczas których Artystka prezentować będzie  dwa projekty malarskie: ŻYWE PORTRETY oraz UNICESTWIENIE, oba zestawione ze sobą są próbą pokazania zmian w twórczości artystki, rytualnym niemalże zamknięciem starego etapu i prezentacją nowych artystycznych poszukiwań. Wystawy będą więc konfrontacją dwóch różnych metod pracy ale również jak sam  tytuł projektu  wskazuje będzie to walka artystki ze swoimi wyborami i decyzjami artystycznymi. Podtytuł pierwszej z zaplanowanego cyklu pokazów wystawy w Galerii Arttrakt WALKA O NIESKOŃCZONE MOŻLIWOŚCI POMYŁKI staje się hasłem określającym strategię Chamczyk, jest niejako  furtką  do przewartościowania dotychczasowych poglądów, jest również próbą zawalczenia o prawo do różnych decyzji, poszukiwań, zmian w rejonie tak wolnym i nieograniczonym żadnymi regułami jakim jest sztuka.
 Projekt UNICESTWIENIE to nawiązanie do uprawianego przez artystkę malarstwa procesualnego oraz połączenie tradycyjnych obrazów z charakterystycznym  dla artystki działaniem performance, które w jej sztuce zajmuje tak samo ważne miejsce jak malarstwo.  
ŻYWE PORTRETY to cykl prac, który pokazuje nowe wątki i poszukiwania artystki, zarówno w zakresie technicznych rozwiązań oraz w warstwie treściowej dzieł.  Łączenie projekcji video z malarstwem to próba stworzenia obrazu zmiennego, żyjącego w czasie i oddziałującego na różne zmysły, co tak bardzo przypomina  wcześniejsze realizacje, a jednocześnie stanowi nowy rozdział twórczości.
Ważną częścią projektu WOJNA jest blog prowadzony przez artystkę http://wojnaizabelichamczyk.blogspot.com/ w którym opisuje ona na bieżąco przygotowania i realizacje całego przedsięwzięcia. Jest to również miejsce gdzie artystka zadaje pytania, analizuje, przybliża i rozwija swoją ideę. Jest to osobisty i bardzo emocjonalny głos artysty w sprawie własnego dzieła, z którym  można na bieżąco się zapoznawać i konfrontować.

25.03.2022-25.04.2022

kurator: Wojciech Kozłowski

Artysta

Izabela Chamczyk

(ur. 1980)

Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w 2009, studiowała również na ASP w Poznaniu w pracowni Dominika Lejmana. Malarka – performerka – video artystka. Tworzy sztukę procesualną, sensualną, emocjonalną, nawiązującą do seksualności i cielesności. Stworzyła sformułowanie malarstwo performatywne łączące w sobie obraz z dziejącym się w czasie performance’m. Pracuje w wielu mediach redefiniując ich granice, konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą angażując przy tym silne emocje. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do sfery świata zewnętrznego, poza galeryjnego. Izabela Chamczyk jest trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistką prestiżowych konkursów takich jak: konkurs Fundacji Vordemberge – Gildewart w MOCAK’u, Artystyczna Podróż Hestii, Biennale malarstwa Bielska Jesień, konkurs im. E. Gepperta we Wrocławiu, Triennale Młodych w Orońsku. Ma za sobą wiele wystaw i działań indywidualnych oraz zbiorowych w takich miejscach jak min. Galeria SCC w Isfahanie (Iran), Musrara festiwal (Izrael), Miejsce Projektów Zachęty Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Gierowskiego w Warszawie, Galerii Entropia we Wrocławiu, Galeria Biała czy Galeria Labirynt w Lublinie, GSW w Opolu, BWA w Zielonej Górze, CSW w Toruniu, Mosart w Gorzowie Wlkp., Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku, festiwal ERARTA w Sankt Petersburgu (Rosja). Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach: PKO Bank Polski, Andel’s Hotel, Ergo Hestia, CSW Toruń, Dolnośląska Zachęta Wrocław, Archiwum Performance’u Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

PREZENTOWANE NA WYSTAWIE

Obrazy

Czytaj więcej o projekcie „Wojna Dwunastomiesięczna”

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na