Wystawa
Ireneusz Walczak
Konfrontacje
W pracach Ireneusza Walczaka odnaleźć można echa ekspresjonizmu, malarstwa amerykańskiego po 1945 r., czy inspiracje twórczością Francisa Bacona. Artysta posługuje się takimi środkami wyrazu jak zdecydowane „czyste” skontrastowane kolory, mocna, wyraźna linia rysunku oraz zróżnicowana faktura. Patrząc na nowe prace, z lat 2008, 2009 roku można zauważyć coraz większą precyzje w sposobie malowania detali, specyficzną multiplikacje poszczególnych przestawień, czy zabieg wypełniania całej przestrzeni obrazu fragmentami tekstów. Centrum kompozycji zajmuje zazwyczaj postać ludzka, która tworzy tło lub punkt odniesienia dla mniejszych przedstawień figuratywnych umieszczonych w oddzielnych kwadratach. Ważną rolę w kompozycji obrazów odgrywają prostokątne lub kwadratowe pola czystych kolorów, które wychodzą przed pierwszy plan obrazu i formują się w przestrzenne wariacje. Pola te stanowią ramę dla głównego przedstawienia, lub wprowadzają podziały i rytmizują całość kompozycji. Prace z lat 2008-2009 także zyskują cechy obiektów przestrzennych- poprzez wprowadzenie trzeciego planu malarskiego na bokach płócien. Tam również pojawiają się mniejsze przedstawienia, które odczytywać można jako komentarze, swoiste malarskie notatki do głównego tematu.
Malarstwo Ireneusza Walczaka porusza zagadnienia dotyczące relacji międzyludzkich, wzajemnej komunikacji , przepływu informacji. Podejmuje problem wykluczenia, i samotności jednostki uwikłanej w procesy społeczne, ekologiczne, polityczne ukazując jednocześnie obawy i poczucie wyobcowania jakich doświadczamy w obliczu pośpiechu i natłoku informacji, w sytuacji nieustannych zmian generowanych przez dzisiejsze czasy.
Twórczość Walczaka mówi również o budowaniu tożsamości, o procesie kształtowania własnego ja i własnej historii, a także o wpływie jaki ma na nas nasza przynależność kulturowa i społeczna.
14.05.2022-04.06.2022
kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Artysta
Ireneusz Walczak
Ireneusz Walczak ur. 20.08.1961 w Świdnicy. Absolwent ASP Kraków Wydział Grafiki w Katowicach 1988.Aktualnie profesor zwyczajny ASP w Katowicach, prowadzi parcownię malarstwa od II do V (dyplomowego) roku na macierzystej uczelni.Od 1989 roku namalował jedenaście cykli obrazów m.in. : „Budowanie tożsamości”, „My house is my language”, „Multikulti”. Brał udział w 270-ciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Miał 21 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat 30-stu nagród i wyróżnień krajowych i za granicznych, m.in. Grand Prix – nagroda (medal) mera miasta Chamalieres – I Światowe Triennale Małych form Graficznych, Chamalieres, Francja (1988), Stypendium „The Pollock – Krasner Foundation Award“, Nowy Jork, USA (1993), Grand Prix – „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała (1993). Od początku brał też udział w ważnych wystawach pokoleniowych, m.in. „Krytycy o nas” –BWA Sopot (1989), „Czarna Dziura” BWA Katowice (1990), Malarstwo lat 80 -tych- Frankfurt nad Menem, Dusseldorf – Niemcy (1991), „Rozbiórka Żelaznej Kurtyny” Centrum wystawiennicze Kuhlhaus Berlin – 2011).Koń trojański – BWA Katowice – kurator Ingmar Villqist (2015) . Dialog der Generationen – Neue Polnische Kunst Freies Museum Berlin (2015). Wielokrotnie uczestniczył w targach sztuki Art Cologne i Art Frankfurt.
PREZENTOWANE NA WYSTAWIE
Obrazy
Wystawa „Konfrontacje” prezentuje wybór 17 obrazów powstałych w ramach kilku cykli malarskich z lat 2000-2009 ( min. Mury Przeszłości, Budowanie Tożsamości, Konfrontacje). To co łączy wszystkie prace to zainteresowanie człowiekiem i ukazanie go w spektrum podstawowych zagadnień egzystencjalnych. Dla starszych prac punktem odniesienia jest czas, pamięć, biografia jako czynniki kształtujące i determinujące ludzką tożsamość. W nowym cyklu artysta posuwa się nieco dalej – analizuje struktury językowe, zmiany w obrębie komunikacji międzyludzkiej jak i zmiany sposobów przekazu w dzisiejszych czasach, co ma swoje przełożenie również w sztuce współczesnej-część prac odnosi się więc do powstałych w ostatnich czasach dzieł, czy projektów znanych, polskich artystów. Na wystawie konfrontujemy prace nowsze ze starszymi, aby ukazać, że choć zmienia się sposób malarskiej wypowiedzi to prace te nadal stanowią spójną ideografię śląskiego artysty, który kreśli własną opowieść o człowieku i człowieczeństwie.
Adres
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
Godziny otwarcia
Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00