JACEK SROKA GRAFIKA I MALARSTWO – CZYLI PEINTRE GRAVEUR
Twórczość Jacka Sroki zaprezentujemy po raz kolejny w maju. Będzie to trzecia, indywidualna wystawa artysty z którym jako galeria współpracujemy od samego początku swojej działalności.
- To właśnie wystawą Jacka Sroki zainaugurowaliśmy w 2010 roku działalność galerii Arttrakt.
Jacek Sroka jest jednym z tych artystów, którzy stworzyli swój charakterystyczny język malarski. W swojej twórczości nieustannie lawiruje pomiędzy malarstwem a grafiką z tego również powodu zyskuje wciąż nowych odbiorców i miłośników swojej twórczości.
Równolegle powstają obrazy i grafiki- akwaforty z akwatintą. Jacek Sroka to tzw. peintre-graveur –
- obie dziedziny są w jego twórczości nierozerwalnie ze sobą związane. Dla obrazów powstają wersje graficzne, czasem na odwrót.
GRAFIKA – WARSZTATY-PROCES TWÓRCZY
Gdy dwudziestego czwartego października 2018 w Academy of Art, Tsinghua University w Pekinie otworzono wystawę grafik Jacka Sroki, studenci wiedzieli na temat Krakowskiej Szkoły Grafiki, Międzynarodowego Triennale Grafiki i technik graficznych więcej niż niejeden absolwent tego typu uczelni w Polsce.
Jacek Sroka szkolił studentów z metod klasycznej techniki warsztatowej jaką jest akwaforta z akwatintą. Powstały wówczas jedne z największych jeżeli chodzi o format realizacji graficznych artysty.
W efekcie na wystawie Jacka Sroki w Pekinie było pięćdziesiąt prac, w tym wykonane w pracowni graficznej w Nantongu „Biografia człowieka smoka” czy „Psy i ich tajne chińskie imiona”.
Czym jest technika graficzna zwana akwafortą z akwatintą?
- Technika graficzna polegająca na tworzeniu odbitki w limitowanym nakładzie z matrycy.
- Akwaforta i akwatinta są odmianami techniki druku wklęsłego.
Artysta trawi metalową płytę, następnie nakłada farbę i przy pomocy specjalnej prasy wykonuje odbitkę na papierze . Obydwie techniki mogą stanowić dla siebie wzajemne uzupełnienie. - Z jednej strony uzyskać można efekty linearne, z drugiej strony gamę tonów i półtonów. Zarówno w akwaforcie jak i w akwatincie matrycą jest płyta metalowa, zatem można je również określać mianem technik metalowych.
Poniżej prezentujemy dokumentację z procesu powstawania akwaforty z akwatintą.
Zdjęcia zostały wykonane min. podczas pobytu Jacka Sroki w Academy of Art, Tsinghua University w Pekinie.