grafika artystyczna-galeria sztuki

JACEK SROKA GRAFIKA I MALARSTWO – CZYLI PEINTRE GRAVEUR

Twórczość Jacka Sroki zaprezentujemy po raz kolejny w maju.  Będzie to trzecia, indywidualna wystawa  artysty z którym jako galeria współpracujemy od samego początku swojej działalności.

  • To właśnie wystawą Jacka Sroki zainaugurowaliśmy w 2010 roku działalność galerii Arttrakt.

Jacek Sroka jest jednym z tych artystów, którzy stworzyli swój charakterystyczny język malarski. W swojej twórczości nieustannie lawiruje pomiędzy malarstwem a grafiką z tego również powodu zyskuje wciąż nowych odbiorców i miłośników swojej twórczości.

Równolegle powstają obrazy i grafiki- akwaforty z akwatintą. Jacek Sroka to tzw. peintre-graveur –

  • obie dziedziny są w jego twórczości nierozerwalnie ze sobą związane. Dla obrazów powstają wersje graficzne, czasem na odwrót.

 

Jacek Sroka galeria grafiki
Jacek Sroka grafika

GRAFIKA – WARSZTATY-PROCES TWÓRCZY

Gdy dwudziestego czwartego października 2018 w Academy of Art, Tsinghua University w Pekinie otworzono wystawę grafik Jacka Sroki, studenci  wiedzieli na temat Krakowskiej Szkoły Grafiki, Międzynarodowego Triennale Grafiki i technik graficznych więcej niż niejeden absolwent tego typu uczelni w Polsce.

Jacek Sroka szkolił studentów z metod klasycznej techniki warsztatowej jaką  jest akwaforta z akwatintą. Powstały wówczas jedne z największych jeżeli chodzi o format realizacji graficznych artysty.

W efekcie na wystawie Jacka Sroki w Pekinie było pięćdziesiąt prac, w tym wykonane w pracowni graficznej w Nantongu „Biografia człowieka smoka” czy „Psy i ich tajne chińskie imiona”.

 

Jacek Sroka - Psy i ich tajne chińskie imiona

Czym jest  technika graficzna zwana akwafortą z akwatintą?

  • Technika graficzna polegająca na tworzeniu odbitki w limitowanym nakładzie z matrycy.
  • Akwaforta i akwatinta są odmianami techniki druku wklęsłego. 
    Artysta trawi metalową płytę, następnie nakłada farbę i przy pomocy specjalnej prasy wykonuje odbitkę na papierze . Obydwie techniki mogą stanowić dla siebie wzajemne uzupełnienie.
  • Z jednej strony uzyskać można efekty linearne, z drugiej strony gamę tonów i półtonów. Zarówno w akwaforcie jak i w akwatincie matrycą jest płyta metalowa, zatem można je również określać mianem technik metalowych.
Jacek Sroka galeria

Poniżej prezentujemy dokumentację z procesu powstawania akwaforty z akwatintą.

Zdjęcia zostały wykonane min. podczas pobytu Jacka Sroki w Academy of Art, Tsinghua University w Pekinie.

Jacek Sroka grafika
grafika galeria arttrakt
jacek Sroka galeria
Jacek sroka twórczość
Zobacz grafiki Jacka Sroki w naszym sklepie : ARTTRAKT-SHOP
Jacek Sroka grafiki