Ryszard Górecki

Urodzony w Słubicach. Zajmuje się malarstwem i sztuką obiektu. Absolwent Uniwersytetu w Zielonej Górze, dyplom w 1979 roku. Kurator wystaw i pedagog. W latach 1980 – 2002, stworzył i prowadził Galerię Prowincjonalną w Słubicach będącą jednym z najważniejszych miejsc prezentacji niezależnej sztuki w Polsce. W latach 1998 – 2005 był kuratorem programu polskiej sztuki współczesnej w Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej Cottbus-Frankfurt Oder oraz Art in CP w Collegium Polonicum UAM.

Zainteresowany deformowaniem nauki oraz łączeniem kultury popularnej z historią, naukami społecznymi i metajęzykiem sztuki. Eksperymentuje z obiektami znalezionymi i produktami konsumenckimi.

Autor wielu wystaw indywidualnych m.in. Pizza soldiers, w Muzeum Narodowym w Szczecinie (2021), System, w Diesel kraftwerk w Cottbus (2020), Ich bin von Hier/Jestem, stąd, w Museum Jungę Kunst we Frankfurcie n.O. (2013). Brał udział w wielu znaczących wystawach zbiorowych m.in. Artist on Outdoor w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, (2021), Betonowe Dziedzictwo w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2007) oraz Do not Use Polish! W Cirk w Gent (2005). Prace w zbiorach muzealnych i publicznych w Polsce i Niemczech oraz w kolekcjach prywatnych.

Laureat paszportu Polityki (1994). Kilkakrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz Fundacji Kultury w Berlinie. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8