Michał Matoszko

Michał Matoszko – artysta zajmujący się projektowaniem graficznym, malarstwem i ilustracją.

Urodzony w 1981 roku w Łodzi. W 2006 r. ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Grafiki. Dyplom
z zakresu projektowania graficznego i grafiki warsztatowej realizował w pracowni prof. Pawła Frąckiewicza i prof. Ludwika Żelaźniewicza. Od 2014 roku
pełnił funkcję asystenta w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w Pracowni Projektowania Graficznego i Plakatu prof.
L. Żelaźniewicza. Od 2019 pracownię prowadzi wspólnie z ad. Tomaszem Pietrkiem. W styczniu 2020 r. uzyskał stopień doktora sztuki w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. W październiku 2022 r. uzyskał stopień adiunkta.

Przez wiele lat Michał Matoszko związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie projektował bieżące druki teatru i oprawę graficzną do spektakli m.in. K. Lupy, K. Garbaczewskiego, J. Klaty, B. Wysockiej, M. Zadaryczy P. Miśkiewicza. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Lalki i Aktora Kubuś z Kielc, gdzie zajmuje się oprawą graficzną premier i bieżących projektów. Pracuje również jako grafik w Dolnośląskim Centrum Filmowym, oraz współpracuje z wieloma instytucjami kultury. Trzykrotnie prowadził warsztaty „Lato w teatrze” (grupa dziennikarsko-promocyjna i scenograficzno-kostiumowa) w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Autor wizualizacji do Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce we Wrocławiu oraz do spektakli i oper w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w Operze Krakowskiej i w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś z Kielc. Jest laureatem stypendium im. T. Kulisiewicza – grafika warsztatowa 2006, nagrody Rektora ASP we Wrocławiu za działalność organizacyjną i stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia 2022 r. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe. W wolnym czasie zajmuje się malarstwem.

W swojej twórczości Michał Matoszko inspiruje się nurtem surrealizmu, estetyką destrukcji w punkowym projektowaniu w duchu DIY i czarnym odcieniem humoru.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3