Agata Kosmala

Agata Kosmala (Urodzona w 1973 roku w Gorzowie Wielkopolskim). Absolwentka ASP we Wrocławiu, dyplom uzyskała w 2000 roku. Studiowała w pracowniach prof. Gołkowskiej i prof. Błażejewskiego. Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, w kraju i za granicą.

Twórczość Agaty Kosmali w dużej mierze opiera się na geście malarskim i emocji. Prawdopodobnie właśnie dlatego w obrazach tych wyczuwalna jest niezwykła lekkość, niematerialność i elegancja zarazem. Wrocławska malarka rzadko posługuje się linią. Tym, co charakteryzuje jej malarstwo to zamaszysta, nacechowana emocjonalnie plama barwna, która odgrywa najważniejszą rolę w jej twórczości.

Twórczość Agaty Kosmali dotyczy przede wszystkim problemu postrzegania. Pretekstem do snucia opowieści o świecie widzianym i wyobrażonym, Agata Kosmala uczyniła horyzont. Maluje nie do końca łatwą do określenia linię graniczną między tym co widoczne i tym, co zacierające się i ledwo dostrzegalne. Wychodząc od linii horyzontu, rozumianego jako symboliczna granica pejzażu, artystka stara się dokonać analizy docierających do niej bodźców, jak też postrzegania czysto emocjonalnego. Czy w związku z tym obrazy Agaty Kosmali można nazwać pejzażem emocjonalnym? Z pewnością tak. Jest być może nawet rodzajem pejzażu intymnego, który utrzymany w duchu abstrakcji spontanicznej, zaprasza nas do wejścia w niedookreślony, pełen płynności i niedopowiedzeń autorski świat.

Obrazy Agaty Kosmali prezentowane były na wystawie w galerii Arttrakt „Linia Graniczna”

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7