"Moja sztuka nie jest nikomu do niczego potrzebna, w związku z tym mogę robić to, co mi się podoba"
20.05 - 10.06.2017 r.
Wernisaż: 20.05, sobota, 19:00

„Moja sztuka nie jest nikomu do niczego potrzebna w zwiąku z tym mogę robić to co mi się podoba”

Tytuł roboczy będący cytatem słów Pawła Jarodzkiego jest prowokacyjnym hasłem przewodnim wystawy przewrotnie organizowanej w prywatnej, komercyjnej galerii nastawionej na sprzedaż sztuki. Wśrod odwiedzających galerię nadal często pokutuje mniemanie, że sztuka ma się podobać w sensie czysto estetycznym. Tymczasem sztuka nie musi się podobać, ale na pewno wzbudza emocje, zwraca uwagę, ironizuje a nawet denerwuje, czasem mocno rozśmiesza. Wtedy możemy znależć w niej coś więcej dla siebie i zacząć potrzebować kontaktu z nią na wielu płaszczyznach-poprzez oglądanie wystaw, chodzenie do galerii i muzeów, rozmowę z artystami, czy w końcu kolekcjonowanie sztuki.

Sztuka staje się produktem, a taka sytuacja już od dawna skłaniała artystów do polemik, ironicznych reakcji, gier z odbiorcą i tematem rynku sztuki.

Zapraszam artystów wrocławskich dwóch pokoleń, których znakiem rozpoznawczym jest żart i ironia, którzy w swojej twórczości podejmują kwestie komercji i zależności żądzących rynkiem sztuki. Czy możliwy jest dialog z odbiorcą i czy artystę odbiorca obchodzi?

Czy da się przełamać wśród niektórych klientów i osób odwiedzających galerię zwłaszcza w czasie Nocy Muzeów pewien schemat myślowy który utożsamia sztukę z dekoracją ?

Czy uda się ośmielić publiczność i pokazać, że w gruncie rzeczy sztuka współczesna jest bardzo blisko rzeczywistości i że można, a nawet warto dać się zaskoczyć i poruszyć, a może również wzruszyć.

Postscriptum: pisząc tekst wstępu nie wiedziałam do końca jakie prace przygotują artyści. W momencie gdy wystawa była gotowa okazało się, że sugerowany w tytule postulat wolności twórczej siłą rzeczy zainspirował artystów do mocnego komentarza rzeczywistości . I tak powstała wystawa o Polsce. Wystawa niezwykle aktualna, która zaskakuje i otwiera oczy.

Zaproszeni artyści: Paweł Jarodzki, Jerzy Kosałka, Krzysztof Wałaszek, Piotr Kmita, Antek Wajda

Kurator: Ida Smakosz-Hankiewicz

20.05.2017-10.06.2017 Galeria Arttrakt, ul Ofiar Oświęcimskich 1/1

wernisaż: sobota 20.05, g. 19:00


Noc Muzeów we Wrocławiu

Autor

Jarodzki, Kosałka, Wałaszek, Kmita, Wajda

Links

WYWIAD Z ARTYSTAMI

 

KATALOG WYSTAWY pdf

Start date

End date

2017-05-20

2017-06-10

ARTTRAKT GALLERY

ARTTRAKT Gallery is located at the intersection of Ofiar Oświęcimskich Street and Solny Square in Wrocław, in a part of a Renaissance tenement house reconstructed after the II World War. It used to belong to a Wrocław patrician, Heinrich von Rybish, n.b. an art collector. After the War, the flat on the first floor of the building was a home of Eugeniusz Geppert – an artist, painter, founder and the first Rector of the State Higher School of Visual Arts (PWSSP); he lived and worked there together with his wife, Hanna Krzetucka – a painter and initiator of Eugeniusz Geppert Competition.

 

 

Address:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
Mobile: 502581905
Email: galeria@arttrakt.pl
Opening hours:
Tuesday – Friday: 14:00-18:00;
Saturday: 11:00-15:00