Nowy projekt Macieja Osiki to cykl 10 fotografii  przedstawiających postać człowieka w konwencji rzeźby klasycznej. Tematem intrygującym artystę jest wciąż piękno ludzkiego ciała, które w fotografiach dodatkowo poddawane jest zbiegom idealizacji i teatralizacji. Ostateczny efekt możliwy jest dzięki łączeniu fotografii tradycyjnej z komputerowymi technikami obróbki zdjęć.  Twórczość  Macieja Osiki łączona do tej pory z nurtem sztuki gender,wpisuje się w powszechny dyskurs dotyczący szeroko pojętej tematyki ciała i tożsamości płciowej. Artysta  w swoich pracach wcielał się wizerunki ikon kobiecego piękna, będąc jedynym bohaterem swoich fotografii.  
Nowe prace to już nie tylko autoportrety artysty, które powstały  w ramach jednego cyklu w latach 2000-2012, ale również wizerunki wykorzystujące ciało specjalnie wybranego modela.  Męskie półakty ukazane jako posągi zestawione zostały z  popiersiami artysty, czy rzeźbiarskimi przedstawieniami androgynicznego anioła w którego postać wcielił się Osika.   Rezygnując z kobiecych stylizacji, artysta  odwołuje się do antycznego ideału męskiego ciała, który w najczystszej i najdoskonalszej postaci wypracowała sztuka grecka, a później powtarzała sztuka renesansu w choćby tak sztandarowych dziełach jak Dawid Michała Anioła, który nie bez powodu  uważany jest za  stały element kodu sztuki homoseksualnej.
 Osika gra z konwencjami przedstawień ludzkiego ciała znanymi z historii sztuki. Tak jak wcześniej odwoływał się do estetyki kultury masowej,  tak teraz sięga po wzorce starożytne będące pierwowzorem  męskiego i kobiecego aktu. Swoje oblicze pokazuje bez typowej charakteryzacji kobiecej, w formie upamiętniającego   popiersia.
Wystawa  prezentuje nowe wątki w twórczości artysty, cały projekt zaś stanowi wybór najlepszych prac powstałych w ciągu ostatniego roku.
Maciej Osika urodził się w 1981 roku we Wrocławiu. Ukończył Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w rodzinnym mieście.

ARTTRAKT GALLERY

ARTTRAKT Gallery is located at the intersection of Ofiar Oświęcimskich Street and Solny Square in Wrocław, in a part of a Renaissance tenement house reconstructed after the II World War. It used to belong to a Wrocław patrician, Heinrich von Rybish, n.b. an art collector. After the War, the flat on the first floor of the building was a home of Eugeniusz Geppert – an artist, painter, founder and the first Rector of the State Higher School of Visual Arts (PWSSP); he lived and worked there together with his wife, Hanna Krzetucka – a painter and initiator of Eugeniusz Geppert Competition.

 

 

Address:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
Mobile: 502581905
Email: galeria@arttrakt.pl
Opening hours:
Tuesday – Friday: 14:00-18:00;
Saturday: 11:00-15:00