W swojej sztuce Ryszard Grzyb kieruje się przeczuciem, że drogą do malarstwa jest kolor i forma. Ale również kieruje się wiarą w szczególną rolę malarstwa i jego głęboki sens.
W latach 80tych w jego pracach, akcjach artystycznych, poezji dochodziły do głosu zarówno ironia, optymizm, jak i szyderstwo czy dramat. Uzasadnione były tym co wokół przytłaczało artystę, ale również tym co wynikało z jego ówczesnego samopoznania. Ironiczny dystans cechujący wówczas prace Grzyba, który nie wskazywał czy mamy do czynienia z żartem, czy wypowiedzią poważną, tym, że coś ma być piękne czy wręcz brzydkie, jest nadal obecny w jego sztuce.
Znakiem firmowym Grzyba jest niezwykła swoboda i bezwarunkowa akceptacja dla unikalnego, własnego świata, który ten artysta stwarza.
Na wystawie w galerii Arttrakt we Wrocławiu (2012) pokazane będą nowe prace na papierze. Główną rolę odgrywają w nich zwierzęta, których obecność można zinterpretować jako oznakę duchowej i umysłowej swobody artysty. Grzyb swoją życiową energię zmienia w nich w kształt
i kolor. Prace przesycone są atmosferą świeżości, uwolnionej wyobraźni i radości tworzenia. Jedne nosorożce występują przeciw czerwieniom, inne przeciw błękitom, pulsujące oranże splatają się z fioletami lub same czernie wprawiają w ruch świat z wyobraźni artysty.
Sztuka Grzyba uniezależniła się od wstrząsów i bez większego uszczerbku przeżyła kolejne  zapowiadane śmierci malarstwa.                                         Patronat medialny wydarzenia: artinfo.pl ;

ARTTRAKT GALLERY

ARTTRAKT Gallery is located at the intersection of Ofiar Oświęcimskich Street and Solny Square in Wrocław, in a part of a Renaissance tenement house reconstructed after the II World War. It used to belong to a Wrocław patrician, Heinrich von Rybish, n.b. an art collector. After the War, the flat on the first floor of the building was a home of Eugeniusz Geppert – an artist, painter, founder and the first Rector of the State Higher School of Visual Arts (PWSSP); he lived and worked there together with his wife, Hanna Krzetucka – a painter and initiator of Eugeniusz Geppert Competition.

 

 

Address:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
Mobile: 502581905
Email: galeria@arttrakt.pl
Opening hours:
Tuesday – Friday: 14:00-18:00;
Saturday: 11:00-15:00