Beata Ewa Białecka – Who killed Amanda Palmer

Description

Beata Ewa Białecka – Who killed Amanda Palmer, olej na płótnie, 80×120 cm, 2011

BEATA EWA BIAŁECKA – WHO KILLED AMANDA PALMER CZYLI TRAKTAT O KOBIECIE.

Głównym tematem obrazów Beaty Ewy Białeckiej niezmiennie pozostaje kobieta. Ukazana jest zwykle przez pryzmat ikonografii chrześcijańskiej lub jak w przypadku tego obrazu jako ikona pop kultury.  Kobieta w obrazach artystki jest kobietą współczesną, kobieta ikoną, matką, świętą, kapłanką. Pewna siebie, silna, majestatyczna, męska w swojej fizyczności, jednocześnie spokojna wręcz patetyczna.

IKONOGRAFIA CHRZEŚCIJAŃSKA

Obrazy Beaty Ewy Białeckiej powstają w dialogu tradycyjnej ikonografii chrześcijańskiej ze współczesną kulturą wizualną, zaś stylistycznie nawiązują do obrazów starych mistrzów. Nawiązanie do kanonu przedstawień kobiet – Matki Boskiej czy Świętych, umożliwia Białeckiej pewną grę z konwencją. Kolejnym zabiegiem jest wykorzystanie cytatów z współczesnej kultury. W tym przypadku tytuł : Who Killed Amanda Palmer – pierwszy solowy album artystki (zobacz biografia: Amanda Palmer), wokalistki, pianistki oraz tekściarki i kompozytorki w “punkowym Brechtowskim kabarecie” The Dresden Dolls. Jest to z pewnością ciekawy zabieg w kontekście współczesnych teorii postfeministycznych.

Obrazy Beaty Ewy Białeckiej  mają niezwykle aktualną i jednocześnie uniwersalną wymowę. Znajdziemy w nich bowiem wyrażenie doświadczenia kobiecości nie tylko jako siły i mądrości, ale również tego powiązanego z treściami eschatologicznymi na przykład z cierpieniem, stratą lub śmiercią.

KOMPOZYCJA

Z jednej strony malarstwo Beaty Ewy Białeckiej pełne treści oraz emocji, z drugiej, formalnej – chłodne i surowe, prawie monochromatyczne. W swoich obrazach artystka nawiązuje do rozwiązań kompozycyjnych znanych z malarstwa średniowiecznego i renesansowego, jednak przedstawienia osadza w współczesnym kontekście. Kolor pełni u Białeckiej rolę symboliczną. W przypadku obrazu WHO KILLED AMANDA PALMER czerwień ze swoją bogatą symboliką wprowadza dodatkowe możliwości interpretacji tego obrazu.

Galeria Arttrakt prezentowała prace Beaty Ewy Białeckiej na wystawie pt. „Znakomita Kobiecość”