Wystawa

Berenika Kowalska

Self

„Co więc stanie się, gdyby pozbawić lustro swojej głównej właściwości? Gdyby zabrać mu możliwości nadania oblicza, możliwości odbijania tego, co stoi przed nim, stworzenia czyjejś tożsamości?” To pytanie zadaje artystka widzom pokazując na swojej najnowszej wystawie indywidualnej we wrocławskiej Galerii Arttrakt obrazy-lustra, malarskie formy przedstawiające wnętrza z lustrami, które są jednak tylko imitacją, pozostając zasłonięte lub zastąpione inną formą. Są to właściwie pseudo-lustra, a niemożliwość odbicia sprawia, że nie jesteśmy w stanie obejrzeć własnego „Ja” oraz rozpoznać naszej tożsamości, doświadczyć tym samym własnego tytułowego „self” (ang. jaźń, czyjeś ja). Tym razem stając przed obrazem-lustrem możemy spróbować świadomie poszukać w tej sztuce cząstki własnego ja albo zobaczyć tylko piękną dekorację, złoty ornament, którym niekiedy dość przewrotnie artystka pokrywa całą powierzchnię płótna. Berenika Kowalska temat wystawy ujęła w abstrakcyjnych, geometrycznie wręcz podzielonych kompozycjach o ograniczonej do niemal trzech barw kolorystyce, które kontrastują z niezwykle bogatą, barokową formą i ciężką fakturą farby, tworząc monochromatyczne (złote lub czarne) przestrzenie, układające się w ornamenty lub wzory inspirowane ludową wycinankową formą.

13.03.2015-06.04.2015

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz/p>

Artysta

Berenika Kowalska

ur. 14.02.1989r. w Lublinie. Absolwentka wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom 2014 w pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka. W 2010r. studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Leona Tarasewicza, w ramach wymiany międzyuczelnianej „MOST” dla najlepszych studentów. W 2011 r. skończyła studia na międzywydziałowej Otwartej Pracowni Projektowania Mody (Otwarta Pracownia Projektowania Mody. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie & Pracownia Odzieży Artystycznej FAMA s.c). Wielokrotnie wyróżniana za malarstwo, rysunek i tkaninę artystyczną przez Radę Wydziału ASP Kraków. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Krakowie, Warszawie i za granicą. W 2014r. otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Ostatnio jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych: w Galerii Gardzienice w Lublinie – Wystawa wycinanek i tkaniny artystycznej „Zapomniane obrzędy ludowe” oraz na wystawie malarstwa w Galerii Stalowa w Warszawie, a także na wystawach zbiorowych: STALOWE PLENERY MŁODYCH 2013 w galerii STALOWA w Warszawie, SALON ZIMOWY w galerii STALOWA w Warszawie, STRANGE STORIES – młode polskie malarstwo narracyjne w galerii STALOWA w Warszawie, STRANGE STORIES w galerii „Meno forma” w Kownie, Litwa, Najlepsze dyplomy ASP Kraków 2014 w Pałacu Sztuki w Krakowie, Najlepsze dyplomy ASP 2014 w Polsce, w Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku, „Niezła sztuka” w Galerii „Akademia w Bronowicach” w Krakowie, Wystawa malarska „9 piętro” w Krakowie 2013, wystawa zwycięskich kolekcji w międzynarodowym konkursie malarskim „MODESSQE” w filii Fabryki Trzciny w Warszawie.

Adres

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław

Godziny otwarcia

Wtorek - Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 15:00

Zobacz nas na