"Moja sztuka nie jest nikomu do niczego potrzebna, w związku z tym mogę robić to, co mi się podoba"
20.05 - 10.06.2017 r.
Wernisaż: 20.05, sobota, 19:00

„Moja sztuka nie jest nikomu do niczego potrzebna w zwiąku z tym mogę robić to co mi się podoba”

Tytuł roboczy będący cytatem słów Pawła Jarodzkiego jest prowokacyjnym hasłem przewodnim wystawy przewrotnie organizowanej w prywatnej, komercyjnej galerii nastawionej na sprzedaż sztuki. Wśrod odwiedzających galerię nadal często pokutuje mniemanie, że sztuka ma się podobać w sensie czysto estetycznym. Tymczasem sztuka nie musi się podobać, ale na pewno wzbudza emocje, zwraca uwagę, ironizuje a nawet denerwuje, czasem mocno rozśmiesza. Wtedy możemy znależć w niej coś więcej dla siebie i zacząć potrzebować kontaktu z nią na wielu płaszczyznach-poprzez oglądanie wystaw, chodzenie do galerii i muzeów, rozmowę z artystami, czy w końcu kolekcjonowanie sztuki.

Sztuka staje się produktem, a taka sytuacja już od dawna skłaniała artystów do polemik, ironicznych reakcji, gier z odbiorcą i tematem rynku sztuki.

Zapraszam artystów wrocławskich dwóch pokoleń, których znakiem rozpoznawczym jest żart i ironia, którzy w swojej twórczości podejmują kwestie komercji i zależności żądzących rynkiem sztuki. Czy możliwy jest dialog z odbiorcą i czy artystę odbiorca obchodzi?

Czy da się przełamać wśród niektórych klientów i osób odwiedzających galerię zwłaszcza w czasie Nocy Muzeów pewien schemat myślowy który utożsamia sztukę z dekoracją ?

Czy uda się ośmielić publiczność i pokazać, że w gruncie rzeczy sztuka współczesna jest bardzo blisko rzeczywistości i że można, a nawet warto dać się zaskoczyć i poruszyć, a może również wzruszyć.

Postscriptum: pisząc tekst wstępu nie wiedziałam do końca jakie prace przygotują artyści. W momencie gdy wystawa była gotowa okazało się, że sugerowany w tytule postulat wolności twórczej siłą rzeczy zainspirował artystów do mocnego komentarza rzeczywistości . I tak powstała wystawa o Polsce. Wystawa niezwykle aktualna, która zaskakuje i otwiera oczy.

Zaproszeni artyści: Paweł Jarodzki, Jerzy Kosałka, Krzysztof Wałaszek, Piotr Kmita, Antek Wajda

Kurator: Ida Smakosz-Hankiewicz

20.05.2017-10.06.2017 Galeria Arttrakt, ul Ofiar Oświęcimskich 1/1

wernisaż: sobota 20.05, g. 19:00


Noc Muzeów we Wrocławiu

Autor

Jarodzki, Kosałka, Wałaszek, Kmita, Wajda

Linki

WYWIAD Z ARTYSTAMI

 

KATALOG WYSTAWY pdf

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2017-05-20

2017-06-10

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00