Małgorzata Kosiec "Obraz kontrolny", 7.04 – 13.05.2017

Wernisaż: 7.04, g.19:00

kurator: Ida Smakosz-Hankiewicz

Małgorzata Kosiec "Obraz kontrolny", 7.04 – 13.05.2017

Wernisaż: 7.04, g.19:00

kurator: Ida Smakosz-Hankiewicz

Wydarzenie na FB: Małgorzata Kosiec "Obraz kontrolny"

 

Wystawa „Obraz kontrolny” Małgorzaty Kosiec łączy prace, które powstały w dwóch stylistykach: abstrakcji i figuracji. Obie przenikają się i uzupełniają w twórczości tej artystki, a to co je łączy to wypracowane zabiegi formalne, mające na celu podkreślenie wielowymiarowości i wielowarstwowości dzieł.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym twórczości Kosiec jest typografia. To litery i fragmenty tekstów budują prace figuratywne, a także uzupełniają pokazywane na wystawie abstrakcje z najnowszego cyklu. Efekty strukturalne osiągane są między innymi przez wypracowaną przez artystkę technikę malowania, która polega na nakładaniu, a następnie zdzieraniu kolejno nakładanych warstw farby. W cyklu „Control Bild” portret jest zatem ukryty za abstrakcyjną typograficzną warstwą.

Artystka stosuje wizualne triki, które mylą oko odbiorcy. W figuracji widz najpierw widzi jedynie pierwszą kolorową warstwę liter, ułożonych w linearne struktury, zza których wyłania się portret. W niektórych obrazach twarz widoczna jest dopiero z pewnej odległości. Linearna struktura pierwszego planu portretów nawiązuje do kompozycji zastosowanej w obrazach abstrakcyjnych.

W portretach Kosiec jednostka zdaje się być przeciwstawiona wielości informacji czy wizualnych komunikatów, którymi przepełniona jest współczesna rzeczywistość. Niedoskonałości techniczne, z jakimi mamy w nich do czynienia w środkach masowego przekazu, stały się formalną inspiracją dla artystki, która odwzorowuje „podgląd” medialnej rzeczywistości, w której w coraz większym stopniu jesteśmy zanurzeni.

Małgorzata (Gosia) KOSIEC urodziła się, pracuje i żyje w Łodzi. Odkąd ukończyła z wyróżnieniem studia w 2000 roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, nieustannie udoskonala swoją unikatową technikę malarską. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Finalistka programu International Young Art 2002 domu aukcyjnego Sotheby's.

fot. Agnieszka Smutek

Autor

Małgorzata Kosiec

Linki

PRACE W OFERCIE GALERII

Patron wystawy :

artinfo logo kolor

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2017-04-07

2017-05-13

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00