Kiejstut Bereźnicki to jeden z najbardziej interesujących współczesnych malarzy polskich, klasyk polskiej sztuki współczesnej, nazywany „artystą osobnym, zawieszonym między tradycją, a nowoczesnością”. Autor korzysta w sposób przemyślany i zarazem swobodny z dorobku ikonograficznego przeszłości, tworząc własne wersje odwiecznych tematów sztuki. W przepełnionych symboliką, pełnych poetyckich metafor dziełach dokonuje się nieustanne przenikanie życia i śmierci, codzienności ze sferą sacrum.

Prace Bereźnickiego posiadają specyficzny, nostalgiczny, tajemniczy nastrój, wydają się tonąć w ciszy, w bezczasowości. Na te wrażenia duży wpływ ma nie tylko podejmowana tematyka, podobny sposób traktowania postaci, symbolizm czy zaskakujące zestawienia przedmiotów w martwych naturach, ale również kompozycja oparta na zasadach geometrii oraz syntetyzacja kształtów sprowadzanych do najprostszych figur: walca, stożka, owalu. Nie bez znaczenia jest również kolorystyka, oparta na jednolitej tonacji chłodnych błękitów, szarości lub ugrów i delikatnych, rozrzedzonych czerwieni - niezwykle oszczędna, niemal monochromatyczna, często pełniąca funkcję symboliczną. Niewątpliwie jest w tych dziełach pewna aura tajemniczości, coś niedopowiedzianego, coś niepokojącego, coś co zatrzymuje wzrok i zmusza do zadumy, mimo, że jest to przecież „malowanie przeszłości” i problematyka nurtująca artystów od lat, dobrze znana ikonografia.

Autor

Kiejstut Bereźnicki

Linki

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2016-08-19

2016-09-15

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00