Ireneusz Walczak (ur. 1961 w Świdnicy) – profesor zwyczajny w Katedrze Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie (oddział w Katowicach). Laureat wielu nagród i wyróżnień, zarówno polskich jak i międzynarodowych (m.in. Grand Prix konkursu „Bielska Jesień”, Grand Prix Konkursu Malarskiego im. R. Pomorskiego w Katowicach, Grand Prix Światowego Triennale Małych form Graficznych w Chamalieres we Francji), stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (1988) oraz The Pollock-Krasner Foudation Nowy Jork, USA (1993).

Prace prezentowane w Galerii Arttrakt w ramach wystawy „Loading, please wait...” stanowią wielowymiarowy komentarz zjawisk zachodzących we współczesnym świecie (szczególnie zaś w polskiej rzeczywistości) na wielu polach: społecznym, politycznym, obyczajowym czy artystycznym. Wyrażone za pomocą niezwykle ekspresyjnych środków artystycznych (jaskrawa, czasem wręcz agresywna kolorystyka, silne kontrasty barwne, wyraźne, ostro zarysowane granice form) ulegają one, również w sensie znaczeniowym, pewnemu wyostrzeniu – wydobyte z chaosu, wielogłosu problemów współczesności zostają, mówiąc przenośnie, oświetlone jednolitym, niemal oślepiającym światłem reflektorów. Wyczuwalna w wielu obrazach Walczaka ironia pomaga dostrzec absurdalność niuektórych z tych problemów - funkcjonujących w ramach społeczeństwa, a niekiedy jedynie sztucznie przez nie wykreowanych. Patrzącemu nieustannie przypomina się o tym, że jest oto świadkiem wielu – często niepokojących – procesów, które ostatecznie będą musiały doprowadzić do jakiejś kulminacji. Tymczasem – trzeba patrzyć i trzeba czekać. Please, wait. Proces w trakcie, ładowanie trwa.

Autor

Ireneusz Walczak

Linki

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2016-07-01

2016-07-31

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00