Anna Novika Sobierajski

"Migracje od wewnątrz", 15.04-06.05

kurator: Patrycja Mastej

 

Wystawa "Migracje od Wewnątrz" Anny Noviki Sobierajski oprowadza nas po wewnętrznych pejzażach, ilustrujących wielowymiarowe doświadczenia emigracyjne. Prace artystki (która od 18 lat mieszka we Francji) dotykają osobistych zmagań z pamięcią o własnych korzeniach w odniesieniu do teraźniejszych wydarzeń politycznych. Wśród nowych prac artystki, takich jak "Kamizelka I i II" odnajdziemy empatyczny dialog z losami współczesnych imigrantów ilustrujący wspólne doświadczanie "migracji pomiędzy rzeczywistością wewnętrzną i zewnętrzną (...) ". Ujęte w pracach przeżycia odzwierciedlają zjawisko percypowania otaczającej nas przestrzeni przez nakładanie na nią kalki przeżyć tęsknot i emocji. Francuski krytyk, Pierre Tilman pisze: "Od strony plastycznej prace Anny Noviki Sobierajski balansują miedzy równowagą i rozchwianiem, światłem i cieniem, precyzją i swobodnym gestem (...) ". Szczególnie ilustruje to seria "Zamglenia".  W pracach wyrysowanych tuszem widać obsesję precyzji i transu zarazem, wysiłek dosłowny i emocjonalny - wysiłek towarzyszący pracy z pamięcią. Natomiast tryptyk, pt."Ściąganie nieba" ujmuje sedno wewnętrznego konfliktu osoby poszukujacej domu poza krajobrazem swojego dzieciństwa, jest to praca o wewnętrznym przeżywaniu transformacji krajobrazu. Niebo to samo dla wszystkich w obliczu rozpoczętej wędrówki wydaje się być odmienione. Wśród prac rysunkowych znajdziemy również instalacje i projekcje przenoszące strefę zapamiętanych obrazów wewnętrznych w obszar konkretnej otaczającej nas rzeczywistości. Wystawa w galerii Arttrakt  jest szczególna dla podejmowanego przez nią samą tematu, stanowi pierwszą ekspozycję prac artystki w Polsce od momentu emigracji do Francji.

Patrycja Mastej

 

Autor

Anna Novika Sobierajski

Linki

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2016-04-15

2016-05-06

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00