Najnowszy projekt Adama Martyniaka może być traktowany jako manifestacja wolności materii, uniezależnionej od kultu struktur myślowych, wielkich teorii, a z drugiej strony możliwości jej zawłaszczenia i inicjacji jej swobodnych dalszych przemian. Prace pokazywane na wystawie sytuują się na pograniczu malarstwa i formy przestrzennej. Istotą staje się materiał - substancja niemalarska - masa bitumiczna, olej lniany, dyspresja asfaltowa, rzeczy znalezione oraz sam proces twórczy, w którym dużą rolę odgrywa przypadek. Paradoksalnie materia dzieła, procesy jakim zostanie poddana w czasie, zestawiona jest z geometrycznymi podziałami kompozycyjnymi, co stanowi pewną próbę okiełznania materii. Prace Martyniaka są niejako kolejnym ogniwem przemian – przemian, które sygnalizuje sam tytuł wystawy. Ruderalny to przymiotnik odnoszący się do terenów wyniszczonych przez działalność człowieka, które charakteryzuje specyficzna flora – ruderalna. Taką roślinność cechuje najwyższa tolerancja na niekorzystne warunki wytworzone przez człowieka. Jest ona naszym najwierniejszym kompanem w ciągle nabierającym prędkości obrocie materią. W odniesieniu do siedlisk, ruderalnymi nazywamy przydroża, wydepczyska, pobocza autostrad, torowiska, dworce, porty, szczeliny murów, dachów, dróg, hałdy górnicze, poprzemysłowe oraz wysypiska śmieci. Artysta zdaje się więc pytać: „Co jest kolejnym ogniwem tych przemian? Co może być kolejnym ich produktem?”

Adam Martyniak

Ur. w 1988r. w Kędzierzynie – Koźlu. Związany z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. Dyplomant pracowni Malarstwa prof. Piotra Błażejewskiego, ad. Anny Kołodziejczyk oraz pracowni Multimediów prof. Pawła Jarodzkiego

 

Udział w wielu wystawach i plenerach m.in:

 

- Brasilitis - wystawa indywidualna - CK Agora - Wrocław, kwiecień 2014

- Martwy Sezon - Galeria MD_S - Wrocław, sierpień 2014

- Drifting (w ramach ferstiwalu Art Of Improvisation) - CK Agora - Wrocław, czerwiec 2014

- Grząski Grunt - Galeria MD_S - Wrocław, kwiecień 2014

- We’re Coming to Conquer You - Gone Fishing/Theatre Impermanent - Lipsk, kwiecień 2014

- 11/12 - SUW/Galeria MMXIII - Wrocław, luty 2014

- ZŁOrzeczy - Stolarnia - Wrocław, styczeń 2014

- Woliery 6 - Muzeum Współczesne Wrocław - Wrocław 2012

- V Międzynarodowy Konkurs Rysunku - Wrocław 2012

- ART INN - 1500m2 - Warszawa 2011

- VII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego - Lubaczów 2011

 

- rezydencja w Kumowie Plebańskim - „PUK - SUW” 08.2014

- rezydencja w Gardzienicach - „Letnia Rezydencja” 08.2014

- plener - Toruń - Galeria nad Wisłą 04.2013

- plener międzynarodowy w Sulęcinie 08.2010

 

W latach 2013-2015 opiekun wrocławskiej Galerii MD_S.

 

Autor

Adam Martyniak

Linki

Patroni medialni:


Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2015-04-10

2015-05-05

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00