Wystawa Joanny Concejo „Historie osobne” w Galerii ARTTRAKT we Wrocławiu jest drugą prezentacja powstałą w ramach projektu „Arttrakt dla dzieci - mistrzowie ilustracji”, który przedstawia dokonania najciekawszych i najwybitniejszych artystów, zajmujących się ilustracją dziecięcą.

Joanna Concejo (ur. 1971 w Słupsku), absolwentka poznańskiej ASP, od lat mieszka i pracuje we Francji. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych (The Emperors New Illustration/ Bologna, Figures Futures/ Montreuil – Francja, Blue Book/ Iran, Le imagini della fantasia/ Sarmede – Włochy). Miała liczne wystawy indywidualne np. w Attorno al giardino w Bolonii, w galerii Perve w Lizbonie, w bibliotece w Saint-Herblain (we Francji), Tea with Alice w Oxfordzie i ostatnio Un pas à la fois (« Krok po kroku ») w Nei rami w Bolonii.

Joanna Concejo współpracuje regularnie z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika) oraz ze szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole – Macerata/Włochy. Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce. Za ilustracje do książki „Książę w cukierni” (wydawnictwo Format) artystka otrzymała prestiżową nagrodę główną polskiej sekcji IBBY i tytuł „Najlepsza Książka Roku 2013” w kategorii: Grafika.

Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane prace z kilku cykli ilustratorskich: „Monsieur Personne” (Pan Nikt), „Nimbo”, „Cygnes sauvages” (Dzikie łabędzie) oraz „L'ange des chaussures”.

Rysunki Concejo, choć powstają na kanwie konkretnych tekstów, są osobnymi, obrazkowymi opowieściami na pograniczu dosłowności i metaforyki. Jest w tych pracach jakaś tajemnica, świadoma fascynacja przeszłością, zarówno w warstwie treściowej, jak i formalnej. Artystka tworzy swego rodzaju picture books, dla których punktem wyjścia jest historia dla dzieci. Interpretacje te posiadają jednak często drugą warstwę treściową, z własnym kodem, symboliką, klimatem, którą tworzą również pozostawione na bokach notatki, nieskończone szkice, obliczenia, czy w końcu kartki na których artystka rysuje, a które wcześniej pełniły inną funkcję. Podstawowym narzędziem artystki jest czarno biały rysunek, który zyskuje kolor w postaci pojedynczych akcentów lub piętrzących się wielokolorowych ornamentów roślinnych inspirowanych polskim folklorem. Skróty perspektywiczne, stosowanie różnej skali, konfrontacja figuracji z pejzażem, który dominuje, niepokojąco pokrywając całą powierzchnię, by za chwilę być jedynie pojedynczym ornamentem. To wszystko sprawia, że ilustracje Concejo stają się niezwykle rozpoznawalne, ciesząc oko zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy szukają dziecka w sobie.

 

 

Zdjęcia poszczególnych prac

 

Autor

Joanna Concejo

Linki

Patroni medialni wystawy:

 

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2015-02-13

2015-03-10

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00