Wystawa obrazów i fotografii Joanny Mląckiej prezentuje prace, które są zainspirowane procesami zachodzącymi w przyrodzie, stają się zapisem obserwacji, z których wynika, że pozornie spokojne świat roślin posiada w sobie potencjał opowiadania także o indywidualnym ludzkim losie, czy też jego doświadczeniu.

Joanna Mlącka (ur. 1981), absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Jarosława Modzelewskiego, a także finalistka ostatniego Konkursu im. Gepperta, w swojej twórczości skupia się na intuicyjnej obserwacji procesów, które decydują o kształcie rzeczywistości. Sztuka jest dla niej próbą uchwycenia tego jak to, co nas otacza, się staje, jak się konstytuuje. Mlącka nie podąża za tym, co widzialne, ale za tym, co tę widzialność tworzy – czyli kształtowaniem się form, ich wzajemnymi relacjami czy też występującymi kontrastami. Z obserwacji wegetacji roślin artystka wyprowadza zasady, które są sposobami uchwycenia tego, co poprzez nasze zmysły przechodzi do naszej psychice, a następnie dzieje się w nas samych.

Tytuł wystawy odnosi się do dwóch pojęć – nieodwracalności i przywracalności, o których Mlącka chce opowiedzieć za pomocą swojej sztuki. Pierwszy odnosi się do obrazów, zaś drugi – fotografii, które artystka pokaże w „Arttrakcie”. Pokazują one zupełnie inne postrzeganie tych samych procesów. W Engramach, czyli cyklu pięciu ciemnych obrazów olejnych, których tytuł został zaczerpnięty z zakresu pojęć psychologii poznawczej, zobaczymy, że coś, co się kiedyś wydarzyło, to, co znalazło się w naszej psychice za pomocą zmysłów, staje się, choć tego nie widzimy, niemalże namacalną i nieodwracalną częścią nas samych. Tymczasem seria bardzo jasnych fotografii pokazuje swoiste portrety roślin. Odseparowane od otoczenia, a w dodatku na swój sposób ustylizowane, sadzonki drzew uświadamiają, jak natura może być obiektem manipulacji człowieka, choć pozornie w każdym momencie może zostać przywrócona do swojego naturalnego środowiska.

Wystawa w „Arttrakcie” będzie pierwszą większą ekspozycją prac Joanny Mląckiej we Wrocławiu.

 

 

Autor

Joanna Mlącka

Linki

WYWIAD Z JOANNĄ MLĄCKĄ

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2014-06-05

2014-06-30

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00