Basia Bańda (1980) i Aleksandra Kubiak (1978) to artystki, których sztuka podejmuje te same kwestie – ciało, jego przyjemności i jego rozpad, przemijanie, ból, trauma, strach, seksualność. Dla Bańdy są to sprawy czysto osobiste, dla Kubiak (także w pracach Grupy Sędzia Główny, którą współtworzyła do 2010 r.) wiążą się z relacjami społecznymi. Obie artystki opowiadają o kobiecości, własnych z nią doświadczeniach, odczuwaniu swojej roli w świecie.

Basia Bańda i Aleksandra Kubiak znają się 15 lat a ich relacja była zawsze bardziej towarzyska, niż artystyczna. „Planety w mojej głowie” to tytuł pracy Yinki Shonibare, wybrany przypadkowo, z uwagi na brzmienie a potem pozostawiony jako punkt wyjścia i inspiracji do wystawy.

Wystawa dotyka problemu radzenia sobie z stratą bliskiej osoby, przestrzeni, stabilności. Jest próbą przepracowania traumatycznych przeżyć, swego rodzaju terapią, niezwykle osobistą opowieścią dwóch artystek, które za pomocą  różnych środków artystycznych i mediów konfrontują swoje emocje i sposób podejścia do trudnych tematów. Dla Kubiak jest to pamięć wyrażona w minimalistycznych obiektach, fotografii i filmie, Bańda swoje wspomnienia utrwala w przepełnionych symbolicznymi- zwierzęco-baśniowymi motywami obrazach.

 

Autor

wernisaż- 09.05, g.19:00

Linki

WYWIAD Z BASIĄ BAŃDĄ I ALEKSANDRĄ KUBIAK

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2014-05-09

2014-05-30

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00