Wystawa  Jacka Sroki  „Sprzysiężenie Kiełbasek”  prezentuje  wybór ok. 40 obrazów i grafik powstałych w ciągu ostatnich lat. 

W pracach Jacka Sroki odnaleźć można echa ekspresjonizmu i tradycji krakowskiej szkoły grafiki.  W zakresie ikonografii artysta często odwołuje się  do uniwersalnych tematów i motywów znanych z historii, literatury i sztuki powszechnej. Jacek Sroka tworzy własny malarski język, który swoją szorstkością i wyrazistością doskonale odpowiada podejmowanej tematyce, której głównym bohaterem jest człowiek ze swoimi niedoskonałościami.

Rozwiązania formalne to przede wszystkim deformacja, zaskakujące zestawienia barw, zabawy fakturą. Często jest w tych obrazach dosadność, ślad ekspresyjnej stylistyki z początków twórczości, jednak wszystkie te zabiegi to dokładnie obmyślana koncepcja, kompozycja zgodna z najlepszymi akademickimi zasadami, choć  odbiegająca od ideałów klasycznych konwencji.
To co łączy prace zgromadzone na wystawie to poetyka groteskowości. Pod prześmiewczą formą kryją się odniesienia do skomplikowanych relacji międzyludzkich, targających człowiekiem lęków, słabości, pragnień. Dalekie są one od jednoznaczności. Przy atmosferze żartu,  pozornej błahości niektórych historii wyczuwalny jest niepokój, zapowiedź katastrofy, co swą kulminacje  znajduje w pracy „Szakona”, gdzie tragedia rozgrywa się już na naszych oczach. Zdaniem Wolfganga Kaysera, badacza groteski "Groteskowość to świat, który został wyobcowany"  Taki świat wykreowany w sztuce budzi zdziwienie i zarazem lęk z powodu jego zdeformowania, jednocześnie wynika z potrzeby przezwyciężenia tego, co zagraża i niepokoi w realnym, współczesnym świecie.  Jacek Sroka odnajduje absurdy, intrygujące  postawy nie tylko w autentycznych historiach, ale także w tych literackich, czy w tych tworzonych przez popkulturę. W swoich pracach kreśli  osobistą, prześmiewczą wizje tych historii i demitologizuje ich znaczenie, znajdując odpowiedni dystans. Jest to  groteskowy zapis świata, ale jakże trafny, bo przecież w rzeczywistym świecie tak jak w jednym z obrazów Jacka Sroki nawet Superman mógłby pozwolić sobie na chwilę słabości...

Autor

Jacek Sroka

Linki

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2010-04-23

2010-05-09

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00