Wystawa „Małe afery” jest drugą indywidualną prezentacją prac Jacka Sroki w Arttrakcie. Pierwsza wystawa inaugurowała dokładnie trzy lata temu działalność galerii, obecna ekspozycja jest zaś wyborem najnowszych cykli malarskich wraz z premierowym pokazem grafiki „Seksualność ulicy Kwiatów Polskich”. Artysta po raz kolejny żartobliwie opowie nam o skomplikowanych relacjach międzyludzkich oraz człowieczych słabościach.
Tytułowe „Małe afery” to obserwacja wyimaginowanych sytuacji, których bohaterowie (złodzieje, kochankowie, czy superbohater) znajdują się w niebezpiecznych, czy wstydliwych, a nawet hańbiących sytuacjach. Artysta zdaje się pokazywać sceny jak gdyby były podglądane z ukrycia. Tym samym widz staje się niejako obserwatorem, podglądaczem, któremu uchylono rąbka tajemnicy.
Jacek Sroka znowu zaskakuje, rozśmiesza, czasami gorszy. Posługuje się swoim stałym zestawem środków: groteską, deformacją, specyficzną ekspresją odkrywając w tematach czasami pozornie błahych lub bardzo poważnych nowe znaczenia. Na wystawie zobaczymy motywy znane nam już z wcześniejszych prac Sroki jednak w nowych kontekstach.Jacek Sroka w swoich pracach demitologizuje znaczenie przedstawianych historii, czasami nawet kreśląc ich prześmiewczą wizję, co przywraca im ludzki wymiar, gdyż nawet Superman niekiedy potrzebuje pomocy. Za pomocą deformacji oraz lekkości języka malarskiego, artysta opowiada nam w piękny sposób o sprawach pozornie przerażających. Poprzez swoistą ironię, która przenika malarską rzeczywistość obrazów, to wszystko, co widzimy na płótnach, znajduje usprawiedliwienie, żeby istnieć w tych pozornie nierealnych sytuacjach. Co ważne, potraktowanie przez artystę wspomnianych wydarzeń z przymrużeniem oka powoduje, że każda afera staje się na swój sposób mała.

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00