W swojej sztuce Ryszard Grzyb kieruje się przeczuciem, że drogą do malarstwa jest kolor i forma. Ale również kieruje się wiarą w szczególną rolę malarstwa i jego głęboki sens.
W latach 80tych w jego pracach, akcjach artystycznych, poezji dochodziły do głosu zarówno ironia, optymizm, jak i szyderstwo czy dramat. Uzasadnione były tym co wokół przytłaczało artystę, ale również tym co wynikało z jego ówczesnego samopoznania. Ironiczny dystans cechujący wówczas prace Grzyba, który nie wskazywał czy mamy do czynienia z żartem, czy wypowiedzią poważną, tym, że coś ma być piękne czy wręcz brzydkie, jest nadal obecny w jego sztuce.
Znakiem firmowym Grzyba jest niezwykła swoboda i bezwarunkowa akceptacja dla unikalnego, własnego świata, który ten artysta stwarza.
Na wystawie w galerii Arttrakt we Wrocławiu (2012) pokazane będą nowe prace na papierze. Główną rolę odgrywają w nich zwierzęta, których obecność można zinterpretować jako oznakę duchowej i umysłowej swobody artysty. Grzyb swoją życiową energię zmienia w nich w kształt
i kolor. Prace przesycone są atmosferą świeżości, uwolnionej wyobraźni i radości tworzenia. Jedne nosorożce występują przeciw czerwieniom, inne przeciw błękitom, pulsujące oranże splatają się z fioletami lub same czernie wprawiają w ruch świat z wyobraźni artysty.
Sztuka Grzyba uniezależniła się od wstrząsów i bez większego uszczerbku przeżyła kolejne  zapowiadane śmierci malarstwa.                                         Patronat medialny wydarzenia: artinfo.pl ;

Autor

Ryszard Grzyb

Linki

Tekst Agaty Saraczyńskiej o wystawie w Gazecie Wyborczej

Patronat medialny Artinfo.pl-relacja z wystawy

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2012-03-30

2012-04-21

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00