Piotr Bosacki, Izabela Chamczyk, Jakub Czyszczoń,, Angelika Fojtuch, Patrycja Mastej, Mateusz Sadowski, Mariusz Tarkawian, Piotr Żyliński.

Wystawa „Oszuści na wakacjach” stanowi podsumowanie dwutygodniowego pobytu w Wetlinie Bieszczadzkiej, na który Galeria Arttrakt zaprosiła w czerwcu 2011 ośmiu młodych artystów: Piotra Bosackiego, Izę Chamczyk, Jakuba Czyszczonia,, Angelikę Fojtuch, Patrycję Mastej, Mateusza Sadowskiego, Mariusza Tarkawiana, Piotra Żylińskiego. Wyjazd skonfrontował  różne osobowości i postawy twórcze, był czasem nieraz dziwnych rozmów, inspiracji i zabawy. Podsumowująca projekt wystawa odbiega nieco od tradycyjnie pojmowanego pokazu poplenerowego, gdzie zazwyczaj prezentowne było malarstwo pejzażowe. To jak sam tytuł wskazuje, wystawa-niespodzianka.  Artyści pokazują bowiem prace wykonane w różnych technikach (malarstwo, instalacja, video, obiekt, fotografia, kolaż)  a przedmiotem ich zainteresowania na pewno nie jest pejzaż traktowany jako zasadniczy temat twórczości. Powiem więcej, to młodzi współcześni twórcy o dość ugruntowanej wizji własnej twórczości o postkonceptualnym rodowodzie, rejestrujący swoje spostrzeżenia często przy użyciu nowych mediów takich jak video, animacja, czy jako medium używając własnego ciała. Trudno byłoby więc podejrzewać, że nagle piękne widoki, czy obcowanie na łonie natury odmienią  ich sposób postrzegania świata i wyrażania siebie, chodzi tu raczej o sytuacje socjologiczną wspólnego przebywania ze soba,  poznawania się, dyskusji...
Konsekwencją tego artystycznego spotkania jest wystawa różnorodnych prac w których każdy z twórców w bardzo odrębny sposób rozgrywa bieszczadzkie doświadczenia, wrażenia, emocje. A może cała wystawa to po prostu chwyt artysty-trickstera, który z  poczuciem humoru – przewrotny i inteligentny bawi się rzeczywistością, swobodnie przeskakując granice pomiędzy fikcją i prawdą na co wskazywałby przewrotny jej tytuł ?  Może artyści postanowili zadrwić z klasycznej formuły pleneru i nieco nas zaskoczyć, oszukać?  Bo przecież najmniej tu klasycznych pejzaży, a jeżeli już są, to dość odległe od ogólnie przyjetego wzorca. Pojawiają się oczywiście wątki plenerowe, mają one jednak raczej anegdotyczny charakter: uczestnicy wyjazdu przedstawieni w szkicach Mariusza Tarkawiana, czy film Izabeli Chamczyk rejestrujący  wspólną grę w chińczyka.
 Może więc spotaniczność, która w dużej mierze była leit motivem pleneru, będzie również zauważalna na wystawie, a wspólnym mianownikiem prac - swobodne nawiązania do sytuacji w której znaleźli się artyści.  Dajmy się więc zaskoczyć i oszukać artystom !


Ida Smakosz-Hankiewicz

Autor

wystawa grupowa

Linki

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2011-10-21

2011-11-15

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00